View Single Post
Eski 09-09-2013, 22:12   #988
Adalet Yağcı
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Mersinde ne var diye hızlıca baktığımda en az üç firma gördüm. Orgüb, Evom gübre, Han gübre. Hepsinde de leonardit var. Muhtemelen aynı kaynaktan ediniyorlar. İlgimi çeken bir şey de, yüksek kükürt oranlı leonardit ürünleri olması. Şayet toprak alkali ise bunlardan da kullanılabilir. Yüksek kükürt oranlı olanlarda humik-fulvik oranları tescillerinde %20-%25 civarında. Normal leonarditleri de tescillerinde %40 görünüyor. Laboratuar analizlerinde %58 gibi görünmekle beraber garanti edilen oran olarak %40'ı esas almak gerekir.

Yukarıda bahsettiğiniz Perlhumus tescilinde çok yüksek humik ve fulvik oranına sahip üst kalitede bir malzeme. Normalde egede üretimi yapılıyor ama Mersinde de bir bölge ofisleri olduğunu görüyorum. Orada bir depo tutuyor ve oradan sevkiyat yapıyorlarsa navlun çok problem olmamalı.
Sayın MeyveliTepe;

Bahsettiğiniz yerleri tek tek arayıp konuşacağım.
Toprağım alkalik diye düşünüyorum, tabii bu iş düşünmekle olmaz analiz yaptırmak gerekiyor.
Renkleri kırmızıya yakın ortancalarım giderek uçuk pembe bir hal aldılar, buradan yola çıkarak bir tahminde bulundum.
Bu yüzden normal leonardit almayı tercih ederim.

Sayın Mine hanımın önerdiği 'iyi bir kompost' bulmak biraz zor görünüyor, firmalar en iyi kompostun kendi ürünleri olduğunu iddia ediyorlar.
Sonuçta Leonarditi Mersin'den, kompostu Silifkeden alabileceğimi görüyorum.
Leonardit seçimi tamam da, kompostun kaliteli olduğuna nasıl karar vereceğimi bilemiyorum.

Bir de, mantar yetiştiricileri kullandıkları kompostları uygun fiyatlardan satıyorlarmış, bu kompostları kullanmak ne kadar doğru olur acaba?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön