View Single Post
Eski 03-09-2013, 23:14   #329
atmel
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Arkadaşlar ben geçen cuma günü gittim hem bahceyi hemde fidanlığı gezdim ilk defa benim gördüğüm düşüncem olumlu yönde verim olarak kesinlikle diğer cevizlere göre verimli bu tartışılmaz zaten görülüyor altay 3 dedikleri ceviz hem verim hemde büyüklük bakımından güzel ben beğendim birtane buruşmuş ceviz gördüm iri bir ceviz kurtmu varki neden buruşmuş diye yoldum diğerleri gayet iyiydi kırdım içi hem sağlam doldurmuş hemde tadı güzeldi Altay 1 gelince bu tür zaten bambaşka bir tür kesinlikle hiç anlamayan birisi dahi anlaya bilir çünkü son bahara gelmemize rağmen hala üzerinde salkım salkım çiçekler var hatta çiçek sümbüllerinin bazıları abartısız 15-20 cm uzunluğunda ve dalları çok yoğun meyve var yalnız meyveleri diğerlerine göre büyüklü küçüklü standart değil üzerindeki meyveye ve dalların inceliğine bakınca benim kanaatım dallar zayıf düştüğü için büyümediği çünkü üst kısımlarda seyrek olan yerlerde büyümüş meyveler var dikkatimi çeken diğer bir konu meyvesi yolunmuş dallarda abartsızı 2 metreden fazla uzamış bu yılın sürgünleri var ama meyve olan dallarda sürgünler kısa kalmış Altay 1 ve 2 yi ayırt etmek gerçekten fidanken bile mümkün zaten aleni farklı yaprak yapısı rengi temamen farklı altay1 açık renkli yaprağı var ama altay 3 yaprak yapısı yanları tırtıllı koyu renge sahip aynı yenidünya ağacının yaprağını andırıyor 20 dönüm kadar arazimi dikmeye karar verdim orman bakanlığı özel ağaçlandırma projesi için projelendirme yapıyorum 5-7 yıl üzerinde hiç meyve göremiyeceğim bir ağaç ekmektense 2-3 yıllarda üzerinde moral meyvelerini göre bileceğim bir ağaç ekmek daha mantıklı geldi ayrıca bizzat ıslak mühürlü 127 ülkede geçerli cins patent belgesinide gözlerimile gördüm yani bu cins artık sibirya kökenli değil bir türk cevizi olmuş vatana millete hayırlı olur inşallah

atmel Çevrimdışı   Başa Dön