View Single Post
Eski 27-08-2013, 22:05   #1
vetinte
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Kapalı Ceviz Bahçesi Kurulumu - İznik

Herkese Selamlar,
BilgiTeknolojileri alanında her aşamada çalıştıktan sonra gelen emeklilik döneminde
detaylarını hiç bilmediğim ancak hep yapmak istediğim ağaç yetiştirmeye karar verdim.
Ceviz ağacı seçme nedenim, cevizin diğer meyva türlerine göre bakımının daha az
emek istemesi ve iyi bakıldığı takdirde 4 yıl içinde kendisini kurtaracak duruma gelebilmesi oldu.
İznik'te 2011 Agustos ayında, bugüne kadar genellikle buğday ekilen yaklaşık 24 dekar büyüklügünde bir tarla satınaldım. yükseklik 510 metre.
Ekim ayı içinde tarlayı patlatma denilen 70 cm derin sürme yaparak bıraktım. Tarlanın 10 ayrı yerinden kepçe ile 1 mt derinlikte çukur kazarak toprak örnekleri alıp Yalova Araştırma Enstitüsünde toprak analizi yaptırdım.
Bu arada bahar da ekilecek 550 adet sertifikalı tüplü fidan Chandler ve Tozlayıcıları sipariş ettim.
Bahara kadar tarla, yağmur ve kar ile iyice sulanmış oldu. Mayıs ayında 6x6 aralıkla her 8 ağaç için ortada bir tozlayıcı gelecek şekilde fidanları diktik.
Fidan çukurlarına ve dikim toprağına LeonarDit, TripleSüperFosfat ve Paketlenmiş Çiftlik gübresi koyduk.
Destek cubuklarını dikerek fidanları 8 şeklinde güzelce bağladık.
Sulama 250 mt ötede akan derenin temmuz ayında kuruması ile sorun haline geldi, ve sezonu taşıma su ile güçlükle tamamladık.
Bu arada su sondajı yaparak 100 mt den su çıkardık.
Elektrik olmadığı için diesel jeneratör almak zorunda kaldık.
Ekim sonunda her agaca 3 kg paketlenmiş çiftlik gübresi vererek ağaç diplerini
aşı yerlerini örtmeyecek şekilde, su birikmesini önlemek için tümsek haline getirdik.
Kış geçip bahar geldiginde Mart sonunda kazayağı ile ot temizliği yaptık ve ardından her agaca 50 gr olacak şekilde 20 cm derine 15-15-15 NPK gübresi verdik.
Mayıs ayında damla sulama yaptırdım, 40 cm aralıklı basınç kontröllü hortumları
ağaç diplerine döşedik ve sistemin kum filtresi girişini dogrudan sondajın
cıkışına bağladık. Bu sistem eğimli arazi de her delikten eşit miktarda su akmasını sağlıyor, ağaç aralarındaki delikler de su israfını önlemek için yüzükler ile kapatılıyor, ağaç büyüdükçe su ihtiyacı arttıkça bu deliklerin üzerindeki yüzükleri çıkarabilecegiz.
Temmuz da tekrar kazayagı ile önce dikey -egime dogru- sonra yatay sürme yaparak ot temizligi yaptık.
Ve yine temmuz ayında gübre tankını kullanarak ağaç başına 100 cl TkiHumas
humik asit verdik.
Bu yaz ağaçlar, cıkan yapraklarını kullanarak fotosentez yapsın büyüsünler diye budama yapmadık.
Hergün yeni birşey ögrenerek ceviz ağaçlarını büyütmeye çalışıyoruz.
Bu konuda girişimde bulunmak isteyenlere yardımcı olabileceğimi düşünerek
bende bu süreci paylaşmak istedim.
Herkese kolay gelsin, emeklerimiz zayi olmasın.

Düzenleyen vetinte : 30-08-2013 saat 21:17
vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön