View Single Post
Eski 23-08-2013, 11:14   #136
ayazkentli
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Bataryalılar uzun çekim ile tercih ediliyorlar ama ben pilli makinaları çok daha kullanışlı buluyorum.

Arazi'de yanınızda yedek pil rahatlıkla işimizi görüyor. Herhangi bir bakkal-marketten de alabiliyorsunuz.

(Tabii, aldığınız pilleri mutlaka makinaya takıp, dolu olup olmadıklarını gördükten sonra satın alın. Bazen piller soğuk ya da sıcaktan veya zaman aşımından bitmiş oluyorlar. Mutlaka deneyip alın).

Bataryaların fiyatları çok yüksek ve arkadaşımızın bahsettiği üzere "yan sanayi" oluyor çoğu. 8-10 şarjz'dan sonra işe yaramıyorlar.

Bu yüzden en ideal olanı, yine şarjz olabilen kalem piller. Ve onları desteklemek için yedek olarak 2 paket alkalin pil (8 tanesi 3 tl.) çok pratik oluyorlar.

Ben de geçenlerde Canon powershot sx160 ıs modelini aldım.

Canon'un 160 ve 150 modeli 299 tl. ve 249 tl.

ile

Nikson'un 310L'si 399 tl. ile Fuji'nin finepix 399 tl.

arasında makina almaya karar verdim ve mağazaya gidip, her birini tek tek denedim, fotoğraflar çektim.

Canon 160 modelini daha çok beğenip aldım. 16x optik zoom'u var ve makro çekimleri çok hoşuma gitti.

(Zaten sx160 ile sx150 modeli nerede ise ikiz kardeş gibiler. Sadece zoom ve piksel farkı var).

Burada çektiğim bazı fotoğraflardan örnekler vereyim.

İlk gün karınca yuvasını makro çekeyim dedim ama henüz makinayı kendim çöezemediğimden, beceremedim. (Oysa mağazada eleman çok güzel çekmişti)

1-2 hafta kadar sonra makinayı öğrenince makro olayını çözdüm. (Bir forumdan tiyo aldım).

Name:  makro çekimler.jpg
Views: 1207
Size:  40.0 KB

Bu Nane çiçeği'nin makro fotoğrafında da anlayacağınız üzere, makro çekim olayını bir nebze çözmüş durumdayım. Çiçeğin hem ön planda net olarak hem de flu olarak gayet güzel çekiliyor.

Name:  makro çekimler (2).jpg
Views: 1622
Size:  33.4 KB

Name:  makro çekimler (1).jpg
Views: 1282
Size:  46.3 KB

Makinanın çeşitli modları ile gayet canlı fotoğraflar elde edilebiliyor. Önemli olan makinayı kullandıkça, daha iyi çözüyor olmamız. Güzel fotoğraf çekebilmek için, makinanın kalitesi kadar makinayı tanımak da çok önemli.

Tanıdıkça daha güzel fotoğraflar çekilebiliyor.

İlk günlerde cansız, pusarık ve net olamayan fotoğraflar çekerken, mod'ları öğrendikçe böyle çok daha net fotoğraflarda çekebiliyoruz.

Bakırçay nehri.

Name:  bakırçay.jpg
Views: 1261
Size:  62.5 KB

Nehir kenarında ki ne olduğunu bilmediğim bir çiçek.

Name:  dere çiçeği.jpg
Views: 1141
Size:  66.1 KB

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön