View Single Post
Eski 12-08-2013, 11:10   #8
Özgür Tosun
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2007
Sayın ahmet yaman81, ağacınız mükemmel bir bonsai adayı. Tam olarak türü sanırım Juniperus Macrocarpa. Karaburun ile Seferihisar arasında, sahil kesimlerinde çok fazla var. Çok sert dikenli yaprakları ve yumuşak yenilebilen fındık büyüklüğünde turuncu meyveleri var. Tohumdan yetiştirmesi diğer ardıçlara göre çok kolay. Ben fidanlıktan bulduğum 7 yaşındaki macropaları 4-5 yıldır sadece seyrediyorum ve gövde kalınlıkları sadece 2-2,5 cm. Bu gövde kalınlığı ve yamadori olması nedeniyle yaşının en az 30-35 olduğunu tahmin ediyorum. Elinizde potansiyel bir hazine var çok dikkatli bakın, umarım yeni sökülmemiştir. Eğer yeni sökülmüşse ağacınızı dış mekanda aydınlık ama güneş görmeyen, rüzgar almayan bir yere yerleştirin. Yeni filizler verinceye kadar hiç dokunmayın, sulamalar arasında toprak yüzeyinin hafif kurumasına izin verin (ardıç kurak ve kıraç arazilere dayanıklıdır). Mümkünse sulamada şebeke suyu kullanmayın, klima atık suyunu tavsiye ederim. Şimdilik ağacın şekliyle değil sağlığıyla ilgilenmenizi öneririm. Sn. Alibaba' nın saksı konusundaki uyarısına katılıyorum. Dışının koyu renk, ışık geçirmeyecek bir kaplamayla kaplanması gerekli.Toprak yüzeyindeki yosunların altına çam kabukları koymanız, toprak ph' ını dengelemeniz açısından yardımcı olacaktır. Ağacınız çok güzel, umarım çok uzun yıllar birlikte olursunuz.

Özgür Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön