View Single Post
Eski 31-07-2013, 17:10   #10
ayazkentli
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Bu habere sevindim ama ne yazık ki devamında pek umudum yok.

Yasa tanımaz bir hükümet tarafından yönetiliyoruz ve ne yapıp edip, mutlaka yapacaklardır.

Bu teleferik projeleri için, ilçemizde de çok tepkiler gösterilmişti.

Bergama'da ki Akropol kalesine bu teleferiklerden yapılmıştı.

Akropol 1. derece Sit alanı olmasına ve bu Sit alanlarını korumak için çok ağır yasalar olmasına rağmen, Kültür Bakanlığı aracılığı ile (izni ile), akp hükümetine çok yakın bir şirket tarafından, olur olmaz heryere bu ucube teleferiklerden yapılıyor ve üstelik bu teleferik ile kaleye çıkmak için kişi başı 12 tl. gibi uçuk rakamlar istendi.

Kaleye giden araç yolu bakım gerekçesi araç trafiğine kapatılıp, vatandaşlar ve turistlerin bu telefireklere binmesi mecbur bırakıldı.

Büyük protestolar sayesinde araç yolu otomobillere tekrar açıldı ve teleferik fiyatı kişi başı 6 tl.ye düşürüldü.

Vee... tahmin edeceğiniz üzere, akp hükümetinin yasaları hiçe sayarak yaptırdığı Türkiye genelinde ki bu teleferik projelerinin işletim hakkı, akp'de görev yapan bir siyasetçinin ortağı olduğu bir şirkete verildi. (Zaten bu şirket yaptı bu teleferiği).

Bergama'da ki teleferik projesi için, o dönem akp'nin olan belediye yönetimi gerekli imar izinlerini hemen çıkartmıştı.

Top yekün teleferik olayına karşı değiliz ama teleferiğin yapılacağı yer var, yapılmayacağı yer var.

Bergama Unesco dünya kültür mirasına aday olan bir kent ve bu saçma teleferiğin aday listesine alınma yönünde ki en büyük tehlikeyi oluşturuyor.

Bergama

Bazı vatandaşlar ise teleferikğin yol açtığı ucubelikten ziyade, ücret yüzünden şikayet ediyorlardı.

Akropol'e yapılan teleferiğe ücret tepkisi Türkiye?nin en büyük bölgesel internet gazetesi

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön