Konu: Biber
View Single Post
Eski 26-07-2013, 14:26   #834
torkulu
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aras09 Mesajı Göster
Ben ayrıca o budadığı dalları köklendirdi mi onu merak ettim, becerebilirsem soracağım.

Gerçi biberin cinsi, bulunduğu yer, iklim vs de önemlidir ama o kadar büyüdükten sonra adam akıllı budanıp tekrar nasıl aynı duruma gelir, ben cesaret edemedim, fazla biberim olsa denerdim ben de. Ankara soğuk, gece gündüz farkı fazla, biberin o kadar zamanı olur mu bilemedim. Adam bir de makasla budadı, bu durumda hastalık kapabilir, (sterilize mi etti acaba, anlamıyorum ki dilini ) ben domateslerde kazara kırılan dalları bile alınca bordo bulamacı sürüyorum açıkta kalan yere, normalde ağaçlar budanınca yapılıyor bu işlem, yaprak, çiçek vs başlamadan daha, yıl boyunca hastalık kapmasın, sağlam başlasın, dirençli olsun diye. Uzmanlar daha iyi bilir tabii. Haberlerini bekliyorum. Dilerim iyi olur.
o adam yaprakları bile köklendiriyomuş, öle diyolar
yani baya video var nette çok büyük olanları bile 20-30 cm boyda kalacak kadar buduyorlar. bu videodakinden daha uç örnekler de var. sizdeki biberler büyüdüyse kıyamazsınız tabi sizin elinizde bikaç tane biber varsa bi tanesinde deneyin bence , karşılaştırma imkanınız da olur. ben gözümü kararttım budadım. resimlerde yeni sürgünler görünüyordur zaten. tahminimce aynı boya gelmesi için 2 hafta gerek. gelişme durumlarını paylaşırım yine.
teşekkürler...

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön