View Single Post
Eski 17-07-2013, 23:05   #641
arif göçmen
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide01 Mesajı Göster
sayın arif göçmen
yazılarınızı okuduğumda şaşırdım kaldım.şu iki konuda sizin gibi düşünmemekteyim.birincisi fernor konusunda yapmış olduğunuz değerlendirmede .ikincisi ise akdeniz bölgesi fidanının karasal iklimde olmasının zor olduğundan bahsetmişsiniz.
kestiğiniz fernorlar kaç yaşındaydıki verimsiz diye kestiniz.ben sizinle geçen yıl yapmış olduğum telefon görüşmesinde fernorları daha yeni ektim demiştiniz.ne çabuk verimsiz ilan ettinizki kestiniz.bir çok arkadaş fernor dikti şimdi bunlar sizin engin tecrübenize güvenerek onlardamı aynısını yapsın.birde şu günlerde köy tv de çekilen ceviz programında bol bol fernor konusu işlenip görüntüleri yayınlanıyor.bu görüntülerde müthiş bir meyve tutumu sergileniyor.üstelik bu ağaçlar 4-5 yaşında .acaba tozlayıcı sıkıntısımı çektiniz.fernorun gerçek tozlayıcısı ronde de montignacdır.fernette ise kısmen tozlar.bir başka husus ise dallarının kış ayına pişkin girmediğini belirtmişsin.benim görüştüğüm uzmanlar ise fernorun vejetasyon süresinin kısa olduğundan kışa chandlerden daha sağlıklı girdiğini belirtiyorlar.yaprak dökümününde daha önce olduğunu dolayısıyla dalları kışa daha dayanıklı olarak girdiğini belirtiyorlar.bu yazmış olduklarım fransaya gidip bizzat gezen akademisyen ve uzmanlarla yapmış olduğum görüşmelerden çıkan sonuçtur.bahçesinde bir yılı geçirmiş fernor ve chandler cevizi olan bir arkadaşımız var ise durumu anlatsınki bizde gerçeği öğrenelim.saygılarımla.
Degerli dostum ben şunu demek istiyorum ben denemelerimi buradan paylaşıyorum.Ama bu işin bilimsel yanı şöyle olmalı ,bir ceviz çeşidi tescil çalışması yapılırken 4 farklı ekolojide yanı enaz 4 farklı iklim yapısında ve dikilebileceği bölge olarak denendikten sonra hangi bölgelere uyum sağlıyorsa o bölgelere dikilmelidiye bilim adamları.üniversiteler,tarım bakanlığının hangi ekolojilere hangi çeşidin dikilmesi gerektiğini tesbitten sonra bu çeşitler dikilmeliki bu insanlar daha sonra hezimete uğramayıp yollarına devam etsinler yoksa cevizde pardon demek 6 yıla mal olur 6 yılda pardonu düzeltmek eder 12 yıl ben burada yaşadığımı yazmalıyım ki bu işe yeni başlayanlar hata yapmasın siz katılırsınız katılmazsınız

Sizin fernor çeşidiniz bahçenizde varsa veya bildiğiniz yerde varsaben gelip bakabilirmiyim.

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön