View Single Post
Eski 09-07-2013, 15:29   #12
Sakaki
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Bu toprak karışımının içeriği ne şekildedir Sn. Sakaki?

Yanlış anlaşılmasın tüyo almak için değil, eğer meşe alırsak bu karışımı yapmayalım diye soruyorum.

Yok tabii ki. Merak ettim tüm ağaçlarınızda kullandığınız bu karışımın içeriğini. Eğer daha önce paylaştığınız bir yer varsa link de verebilirsiniz.

Meşe gerçekten bir önceki güncellemeden bu yana sanki dondurulmuş, gelişmenin aksine cansızlaşmış bir görüntü veriyor.
Umarım problemi çözersiniz. Potansiyeli yüksek, çok güzel bir aday bu...
Sır veya gizli değil elbette

Daha önceleri bildiğimiz bahçe toprağı ve torf gibi malzemeler kullanıyordum ve başım bir türlü zararlı, böcek, mantar dertlerinden kurtulmuyordu, bu sene başından itibaren tüm saksılarımda tamamı sterilize edilmiş, pomza, iri dere kumu, çam kabuğu, steril kompost, volkanik tüf, baltık torfu ve ince çakıl, perlit gibi bileşenlerden oluşan ve oldukça gevşek ve geçirgen yapıda ve bir o kadarda güzel nem tutucu karışım kullandım (oranları her ağaca göre değişik kullandım).

Meşedeki sorunun topraktan olup olmadığı sadece bir varsayım, belki de Hazeyn'in dediği gibi çocuklar terasta suyla oynarken ağacı devamlı suyla rahatsız da etmiş olabilir ki (ara sıra olmuyor değil) bu külleme için mantıklı bir açıklama. Benim en ufak olan oğlum şu ana kadar zaten 1 adeniumu tamamen kopardı, 1 alıç ağacımın iki gövdesinden birini kuruttu ve 1 aframı da aşağı attı

Geçen hafta, meşenin mevcut toprağını (bitkiyi fazla rahatsız etmeden ve köküyle çok oynamadan yer yer ve kısmen alarak) sterilize edilmiş, kil ve kum içeriği çok yüksek toprak ilavesiyle değiştirdim, daha doğrusu ekleme yaptım. 2 kere de mantar ilacı uyguladım. Bakalım sonucunu göreceğiz

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön