View Single Post
Eski 04-07-2013, 09:28   #1162
fesleğen
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Djnonstop Mesajı Göster
Merhaba ben forumunuzda yeniyim.bana yakalaşık 2 ay kadar önce hediye orkide geldi.ancak 2 hafta önce çiçekleri solmaya başladı ve arkasından solan çiçeklerin dalları kurumaya başladı. ilk geldiğinde 2 tane dalı vardı ve her dalında 3 çiçek dalı vardı. şimdi 2 kaldılar.bununla birlikte yüzeydeki köklerde gövdeye yakın yerlerde kararmalar başladı ve üstünde geçen dün küçük şeffaf böcekler gördüm.orkide bakımından hep öldürürüm diye korkmuştum.bunu kaybetmek istemiyorum.bana yardımcı olabilirmisiniz. birde sulama ile ilgili birçok şey sölüyorlar ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin.teşekkürler.
Merhaba sayın Djnonstop, Öncelikle size tavsiyem bitkinizin her yerini fotoğraflayıp bizimle paylaşın. Eğer böcekler varsa orkidenizin toprağını değiştirin, toprak dediğim orkide toprağı torf falan değil. Şeffaf saksınızı çamaşır suyu ile dezenfekte edin.Bitkiyi İlaçlama konusunda yanlış yönlendirmek istemem o yüzden önceki sayfaları bi inceleyin. Saksınızı dezenfekte ettikten sonra orkidenizi yeni toprağına alın eğer tabi köklerde bir sorun yoksa... Sulama konusuna gelince ben daldırma yönteminden gayet memnunum orkidem de memnun Orkidenizin saksısını rahatça içine alıp sulayabileceğiniz kova bulun, içme suyuna orkide besini koyun ve orkidenizi kovadaki suya daldırın,10-15 bekletin sonra suyunu süzebileceği bir yere alın,suyu iyice süzsün.Sonrapeçeteyle tabanında kalan suyu ve yapraklara denk gelen suyu alın kurulayın iyice sonra yerine alın.Ben böyle yapıyorum.Bitkinizi de mutlaka fotoğraflayıp paylaşın,kolay gelsin

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön