View Single Post
Eski 04-07-2013, 09:16   #1161
fesleğen
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mervegkc Mesajı Göster
merhaba aranıza yeni katıldım orkideler tutkum oldu diyebilirim 4 tane orkidem var ve onlara bakmak bana huzur veriyor tabi dışardan bakmışım hep dün akşam bunu anladım dün ben mutfaktayken kızım yürüteçle gidip orkidemin bir tanesini yaprağından tutup çekmiş içerisindeki tüm torf dökülmüş bir baktım orkidemde sadece 1 tane sağlam kök kalmış diğerleri çürümüş (muhtemelen fazla sulamadan ben orkideyi kendi bulunduğu saksıda tutup dışına farklı bir saksı koyup o dıştaki saksıda sürekli su bulundurarak suluyorum afrika menekşesi gibi) köklerini dipten kestim sadece sağlam 1 tane kök kaldı o da ufacık kestiğim yerleri tarçına buladım yeniden torfa diktim orkidem 3 dallı ve çiçekleri üzerinde minik birde dah veriyordu ama kök çürüklüğü olmuş işte ne yapabilirim yapmam gereken nedir ne olur yardımcı olun bana
Merhaba sayın mervegkc, 4 orkideniz olduğunu söylemişsiniz 4üde torfta mı diğerleri de çürüdü büyük ihtimalle. Önce onları o torftan kurtarıp orkide toprağına alın şeffaf saksı olmalı saksınızda. Köklerindeki çürümeyi steril bir kesiciyle temizleyin tarçınlayın. Hemen şimdi kalkın bi bakın köklerine bence acillll, sonrası için bilgi verin mümkünse durumlarını fotoğraflayın.

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön