View Single Post
Eski 23-06-2013, 22:41   #139
IMP
Ağaçsever

IMP's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2009
sn. i.göz_71

aynı sorun bende de var, 470 m2 bir arsamız orda da yapmak isterdim, ancak dediğiniz gbi yapılaşma olmayınca su bağlamıyorlar. Ama bu dert değil yapmak isterseniz bi konteyner koyarsınız, veya ufak bi fransız kulubesi. Hem bahçe alet edevatlarınızı koyarsınız içine. Bi kettle , çay yapmak için felan iyi olur Ancak bu kadar büyük bir bahçenin sulamasını da şebeke suyu ile yapmak masraflı olabilir.

Kafadan bir hesapla 600 m2 bahçeniz 30 a 20 olsa, 1 er metre arayla 30 metrelik 20 paralel sıra boru ile bi sistem yapsanız 600 metre boru yapar. 50 cm aralıklı kullansanız 1200 damla sulama deliği olur. Bu delikler saatte 4 lt su akıtır.yarım saatte 2 lt. yani bi sulamanızda 2400 lt su gider. Haftada 3 kere sulasanız 7200 lt. yani ayda 29 tona yakın su gider. Güncel fiyatlarla bi hesaplama yapmanızı öneririm. Ton fiyatına göre arsa neredeyse 2 tl ile 6 tl arası sanırım su fiyatı.

Ayrıca uğraşması da bi dert. benimki 30 m2 civarı sanırım. Bugün yabani otları yolduk baya bi uğraştırdı. Daha gübrelemesi, ölenlerin yerine yeni dikim , sırıklama vs bi sürü iş var.

Ayrıca dert etme hocam bende memurum. Arsa babadan sadece. Masraflarım 200 tl civarı tuttu. sulamasıyla 300 ü geçmez heralde. 149 fide ektim ölenlerin yerine ekersem. yaklaşık 100 tanesi pembe domates. Bu hafta pembe domates aldım manavdan. 4 tanesi 2 kilo geldi. Fiyatını hiç sorma kilosu 6 tl. Bu fiyattan hesaplarsak ben milyarlarca kar ederim ama yiycez dağıtıcaz tabii kağıt üzerinde hesap bizimkisi yoksa para yok işin ucunda

IMP Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön