View Single Post
Eski 15-06-2013, 13:37   #24
çilek82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2013
Merhaba,

Nar ağacımda aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz gibi zararlılar türedi. Yapraklarındakini bite benzettim ama dalı kaplayan yeşil başka bir zararlı daha var. Bunlar nedir ve ne yapmam gerekir acil yardım

2017 ocak ekleme: Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. beni bu zararlılardan kurtaran adaçayı uygulaması oldu. Çay yapar gibi biraz fazlaca adaçayı yaprağını kaynattım, soğumasını bekledim, içine biraz zeytinyağı ve arap sabunu da ekledim. Tüm yaprakları fısfıslayarak iyice yıkadım. bir saat kadar bekletip herhangi bir kalıntı kalmaması için ağacı su ile yıkadım. Süreç biraz uzun sürdü cunku toprakta kalan zararlılar tekrar tekrar hucüm etmeye calıstılar. uygulama sırasında toprağa dökülmesinler diye bir naylonla örtülebilir. ben toprağın üst kısımlarını alarak yeni topraklar ekledim. zararlıların konakladığı yaprakların çoğu döküldü, adaçayı- arapsabunu karışımı da yakmış olabilir cunku yapraklar cok hassas. fakat yeni yapraklar da çıkmaya devam etti. bir kaç hafta sonra zararlılardan tamamen kurtuldum.

Name:  nar1.jpg
Views: 7419
Size:  24.9 KB

Eklenen Resimler

Düzenleyen çilek82 : 15-01-2017 saat 14:01
çilek82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön