View Single Post
Eski 10-06-2013, 11:31   #1
fatitoo
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
fatitoo/bahçe-yayla

• Bahçenin bulunduğu şehir: Mersin/Ayvagediği Yaylası

• Bahçenin büyüklüğü : 1000m2

• Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: 1200 rakımlı- kışın karlı ve soğuk yazın serin.

• Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri

• Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) konut, bahçe

• Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? 42 yıldır konut ve bahçe olarak kullanılıyor.

• Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? Çocukluğumdan beri

• Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Hayır

• Bahçenin var olan durumunu gösterir,çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz: Yok.

• Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel.

• Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Yok bir tane 13 mt lik su kuyusu var. Halen aktif

• Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Bahçeye büyük bir cemekanlı sera evi yapmak

• Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Yok,

• Varsa çok özel bir bitkinizin adı? Benim için hepsi özel. Çünkü hepsinin güzellikleri farklı,

• Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Hayır.

• Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? Sondaj, elle sulama.

• Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Akşamdan musluğu damla damla açıp varili dolduruyoruz.
• Toprak özellikleri. Humuslu bahçe toprağı

• Kompost yapıyor musunuz? Hayır.

• Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? ******, demene yanılma yolu ile yaptıklarımız çok oldu

• Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Sebzelerde ve ağaçlarda zararlı önleyici ilaçlar,

• Bahçeniz organik mi? Evet organik.

• Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Çiftlik gübresi.

• Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Yok.

• Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? Elle sulama. Sebzelerde damla sulama

• Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? Düz bir bahçe etrafında herhangi bir yükselti yok,

• İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? İyi ki aileme ait bu bahçe ve ev varmış, bahçe sever bir çocuk olarak yetiştim. eriği kirazı domatesi dalından yedim. Şimdi yeğenlerim de bu şansa sahipler

• Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)

Her türlü meyve ağacı ve her türlü sebzeyi yetiştirmeye gayret ediyoruz. Toprak ve alan bol.

Adını bilmediğim çiçeklerimiz. Bunlardan çeşit çeşit ve bolca var. Nefis kokulu...

Eklenen Resimler

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön