View Single Post
Eski 31-05-2013, 20:46   #13
dussokagi
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
size sorum olacak ben sinopta 200 adet meyve ağacım var sert çekirdekli ve yumuşak çekirdekli olmak üzere ama hepsi aynı cins değil 2010 senesinde tarlanın değişik yerlerinde 30 cm kazarak bel ile kazdığım çukurun yanaklarından toprak örneği aldım bana tahlil sonucunda potasyumlu gübre kullanmamı söylediler bahçemde damla sulama sistemim yok meyve ağaçlarımın taç iz düşümlerine potasyum sülfat gübresi kullansam olurmu ben başka bir ziraat mühendisine sordum bana potasyum nitrat da kullanabileceğimi söyledi potasyum sülfat gübresini hangi ayda ve ağaç başında ne kadar kullanmam gerekli ben bu sene tekrar toprak analizi yaptırmak istiyorum erken ilkbaharda eğer sinop il tarım müdürlüğü yaprak analizi yapıyorsa yaprak analizide yaptırmak istiyorum normal meyve bahçelerinde derinlik maksimum ne kadar olması lazım toprak analizi kaç senede bir yapılmalıdır? yardımcı olacak arkadaş varsa sevinirim

Suya Doymuşluk Oranı %57.7
Toplam Tuz Oranı %0.01 (Tuzsuz)
Su İle Doymuş Toprakta pH 7,23 Nötr
Kireç % 14,42 Orta Kireçli
Fosfor %8,72 Orta
Potasyum % 15,45 Çok Az
Organik Madde % 3,015 İyi

Amonyum Nitrat Üst Gübre Olarak Verilecektir

Önemli Notlar: Ph Değerinden ve Tarım şeklinden dolayı Azotlu Gübre Olarak Amonyum Nitrat veya Üre kullanılması önerilir azot ihtiyacı 1,5 kg'dan az olduğundan ihmal edilebilir

Düzenleyen dussokagi : 31-05-2013 saat 21:32
dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön