View Single Post
Eski 30-05-2013, 12:07   #99
kiziltan
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Merhaba
Dusuncemi soyleyince neden uzaklastirilayim? Forumda yazilanlar hatali demedim ki. Genel anlamda hatalar var dedim.

Soyle aciklayayim. 12 tane domates dikelim.
2 ser 2 ser ayni sisteme dikelim. Elimizde 6 sistem olur. bunlarin 3 adedine EC 1 3 adedine EC 2 rejimi uygulayalim.

EC icerisinde 3 cift domates var, bunlari her cifte farkli zaman araliklarinda farkli miktarlarda gubre verelim.

Hastalik gelirse cift ( herseyi ayni olana) demeteslere farkli ilac **** ayni ilaci farkli dozda uygulayalim.

Sonucta en iyi EC uygulsmasi, en iyi gubreleme sekli ve en etkin ilaci bulduk. Dogru mu?

**** en iyi iki neticeyi 5er adet fideyle tekrar deneyelim teyidi olsun isin.
Bu ARGE metodudur, ben kendim uydurmadim.
Siz zannediyormusunuz ki Sn Kudret BEy veya Sn Alper deneyimlerini deneyip kazanmadilar, hatalarindan ogrenmediler.

Bu deneyleri taze sogan, taze sarimsak, maydoniz benzeri uretim hasat araligi kisa olanlarda yapan, bir yilda kitap yazacak kadar bilgiye ulasir, yazar foruma bunlari, millet gorur, der ki m2 ye gunde sukadar, **** iki gunde bir su kadar sulama yapacagim, Kudret Bey`in hazirladigi formulu soyle seyrelterek( sulandirarak ) katacagim, Ec su olacak, tamam. Simdi O da kalkip bu deneyi kavun icin yapacak, bir digeri patlican icin.

Inanin Vetman996, mtugrul33, Muallim, Todor gibi henuz tanismadigim ama calismalar ve samimi paylasimlarin gordugum arkadaslar 6 aya kalmaz bilimsel olarak dogrulanmis metodlara ulasacak ve herkesle paylasacak, amatorlerr iyi birsey yapmis olacak.

Kafam birseye takildi. domates fidesini kabaga asiliyorlar daha dayanikli oluyor. Peki cilegin akrabasi kim? Patates mi? Kabak mi? Var mi deneyecek, yani kabak, patates **** bir diger bitkiye fideyken asilayacak?

Daha once yazdigim " patlican agaci" aramasini internette yapip bakin lutfen, bunu topraksiz yapalim ne olacak gorelim, yukarida yazdighim akraba bitkiye asilamayi orada goreceksiniz, domates ve patlican akraba oldugundan ayni agaca asilanabiliyor.

Insan gozonundekini farketmezmis. Portakal, mandalina, greyfurt, limon hepsi akraba ve tek agacin farkli dallarina yapilan asilamayla ayni agacda hepsini birden yetistrenlerin fotograflarini gordum.
Madem amatoruz , deneyelim ne olur, ne kaybederiz? 20.000 fide yapmadikki, 10-20 fide hepsi. Ama basarirsak birimiz deyme keyfine...

Basarilar
Engin Kiziltan

Düzenleyen malina : 01-06-2013 saat 12:06 Neden: paragraf yapıldı
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön