View Single Post
Eski 16-05-2013, 12:54   #8
ksswat
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NRS Mesajı Göster
Merhaba ksswat cevap için teşekkür ederim.

Bununla 8 tane 5 lt bidonu besleyebilirim dimi? Birde hava taşı almama gerek var mı?

Bunun haricinde domatesi neyin için tutuyorsunuz?
Bakımını nasıl yapıyorsunuz suyunu ne sıklıkla değiştiriyorsunuz?

Teşekkürler..
Sn NRS,
Ben bu sene denemek amacı ile sadece 1 adet domates yetiştiriyorum. 10 litrelik bir yoğurt kovasına 8 litre eriyikli su doldurdum. Beyazeşyaların kenarlarından çıkan köpüklerin kovanın ağzına denk gelecek şekilde kestim ve sıkıştırdım. Köpüğün ortasına bir delik açarak fideyi su tutmayan fısfıslarla sabitledim. 1 adet hava motoru ile hava taşı olmadan hava veriyorum ama hava taşı olsa çok daha iyi olacak. Henüz küçük fide olduğu için yeterli geliyor. Ecmetre ve phmetre temin edemedim henüz, Kudret beyden temin ettiğim eriyikleri 8 litre için ölçerek ayarladım. Ec'si o şekilde ayarlıyorum. Binamızda su arıtma sistemi olduğu için suyun ph'ı stabil. Sistemi kuralı Henüz 2hafta oldu toplam yarım litre kadar su eksiltti, ilerleyen dönemlerde haftada 1 kez tüm eriyikli suyu değiştirerek ec ve ph hesabı yapmadan yetiştirmeye çalışmayı planlıyorum.

Balkonda Topraksız tarım uygulayıcılarından en başarılılardan olduğunu düşündüğüm Sn:Hakan Öncü'nün aşağıdaki konusunu okumanız faydalı olacaktır.

Hakan Öncü / Durgun Suda Domates

ksswat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön