View Single Post
Eski 12-05-2013, 23:27   #22
Sakaki
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn iocaktan,

Bonsaide toprak inanın bana çok ama çok önemli bir konu, hatta kendi görüşüm o ki birinci önemli konu bu!!!

Kendi adıma toprak konusunu, değişik türler için ben hala deneysel denemelerle deniyorum ve deneyimliyorum dersem inanın yanlış olmaz!

Şu ana kadar öğrendiğim birinci kural: asla ama asla, rasgele bir yerden alınmış, içeriğini bilmediğin bahçe/tarla toprağı kullanma! Mümkünse hiç kullanma...!

Şimdi eminim bana "o zaman ne kullanacağız" diye soracaksın
Bu sorunun da tam net yanıtı yok aslında, her bonsaicinin kendi reçetesi olduğuna şahit oldum bu konuda, ANCAK bazı kıstaslar değişmiyor: İyi bir toprak karışımında:

- Sulamanın ardından kısa bir süre sonra suyun alttan çıktığı gözlemlenebilmeli,
- Sulamadan kısa bir süre sonra fazla suyun tamamı saksıyı terk edebilmeli,
- Saksının dibindeki nem ile yüzeyin hemen altındaki nem arasında büyük fark olmamalı,
- pH değeri, beslediğiniz türe uygun olmalı,
- Bilmediğiniz bir yerden/kaynaktan alınmamış olmalı; içeriğine tam olarak hakim olmalısınız,
- Nemi ne uzun süre ne de kısa süre tutma özelliği olmalı; yetiştirdiğiniz bitki için ve sulama rejiminize/olanaklarınıza uygun nem tutma süresine sahip olmalı!
- Mümkünse steril olmayan hayvan gübresi/organik içermemeli, vs.

Ben ideal karışıma çok yaklaştım ama hala tam oturtamadım dürüst konuşmak gerekirse, sanırım deneyimle sabitlenmesi gereken bir konu, zira bölge, iklim, tür, saksı yapısı, sulama suyunuzun kalitesi, gibi bir çok etkene göre reçete değişiyor

Kolay gelsin.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön