View Single Post
Eski 12-05-2013, 08:29   #1
ykaya194
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
ykaya194 / bahçe

Bu da benim bahçem

Bahçenin bulunduğu şehir : Kozçeşme beldesi/Biga/Çanakkale

Bahçenin büyüklüğü : 1300 m2 içinde ev olan meyve bahçesi

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Güneş, yağış güzel, mevsimine göre de rüzgârlı.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 8b

Bahçenin türü: yazlık

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?: Belde içinde babadan kalan 1300 m2 bahçe içinde tamamen yıkık evin bir bölümüne 3 yıl önce ev yapıldı bahçeyede çeşitli meyve ağaçları dikildi, ayrıca aralık ayında kenarlarına 18 adet nar, 2 adet kara yemiş,4 adet asma, şeftali, incir, ayva ,erik gibi muhtelif fidanlar dikildi

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?: bir kaç yıl oldu .

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Her iki soruya da cevabım hayır.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş plânı var mı? Varsa ekleyiniz: Yok

Bakımı nasıl yapılıyor?: Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar: küçük bağ evi sayılır ayrıca malzeme deposu, sundurma gibi ilaveler var

Bahçe için hayaliniz, idealiniz var mı?: Şimdiki hali çok doğal hoşuma gidiyor, belki ortasına bir süs havuzu olabilir.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi(ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler): çoğunluğu henüz fidan olarak 8 adet zeytin,2 şer adet ceviz ve badem,3 adet nar,malta eriği,kara yemiş,erik,2 adet şeftali,armut,elma, incir, asma, komşu sınıra çok eskiden dikilmiş çit şeklinde sayısını bilmediğim bardak eriği, süs ağacı olarak muhtelif çam, ıhlamur

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?: Hepsine özeniyoruz.( üzümlere, meyve ağaçlarının hepsine. vb.)

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? kendim için,

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Suyumuz var, Suyumuzun durumu iyi. evdeki bahçe şebeke suyu ile ceviz bahçesi beldenin sulama kanaletlerinden ve genelde önünde bulunan çeşmeden.

Su tasarrufu içi neler yapıyorsunuz: Bitkilerin ihtiyaç duyduğu oranda su kullanıyoruz. Fazla su yine toprak tarafından emiliyor.

Toprak özellikleri: Kaliteli bir toprak yapısı var ayrıca yanık hayvan gübresi kullanarak daha verimli olmasına çalışıyoruz.

Kompost yapıyor musunuz?: hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?: pek çok, en çokta niye daha önce başlamadığım için kendimi hayıflıyorum.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler: Ev yapıp, istediğim pek çok bitkiye sahip olmak, yazları İstanbul'un kargaşasından uzak sakin-huzurlu bir ortamda olabilmek.

Düzenleyen sabah : 12-05-2013 saat 20:00
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön