View Single Post
Eski 07-05-2013, 11:59   #1076
yalınkat
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rkyogn Mesajı Göster
merhabalar bir ortanca sever olarak 36 sayfanın tamamını iç geçirerekten inceledim..harika ortancalarınıza hayran kaldım kırşehirde oturuyorum ve bahçeme ortanca dikebilirmiyim diye çok araştırdım kimi dedi olur kimi dedi olmaz araştımalarım devam etmekte her ihtimale karşı becerebilirsem bir çelik alıp dikip kışın da sera gibi bi ortam yaratarak bahçemde ortanca sevdamı denemek istiyorum ama yeni aldığım ortancamın henüz açmamış olan tomurcukları karardı ve açamadan öldü bu neden olabilir yardım bekliyorum sizlerden...
Acemi bir ortanca sever olarak bir kaç kelime söyleyeyim

Öncelikle yeni ortancanızı havadar, gölge (belki ağaç altında az güneş alan bir yerde) tutmanızda fayda var.

Kışın ortancaları korumaya gelince ben diplerine yanmış çam kabukları ile malçlama yaptım. Bir de 5-9 litrelik su bidonlarından biriktirip diplerini keserek küçük küçük seralar oluşturdum. Ortancalarımdan biri büyük olduğu için bir bidon kurtarmadı iki tanesini birleştirerek etrafına sardım. Hava alsın diye kapaklarını kapamadım. Bu kış yumuşak geçmeseydi, geçen yıl gibi -20 leri görseydik o gecelerde kapaklarını kapayacaktım.

Sonuç olarak ortancalarım kışı iyi geçirdi. Ama iç anadolu koşullarında marmara, karadeniz vs. ye göre biraz daha geç gelişiyor. Bir kaç ay sonra fotoğraflarını paylaşacağım, umarım çiçekli olurlar

Kolay Gelsin

yalınkat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön