View Single Post
Eski 05-05-2013, 23:04   #14
mavilotus
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2013
Başlığa son mesaj yazılalı 3 sene olmuş gerçi, ama konu hakkında fikir edinmek isteyenler için birkaç şey söylemek istiyorum. Soya filizlendirmek için, fasülyeleri yaklaşık 18 saat suda (ve karanlık bir ortamda) bekletmek gerekiyor. Bu süre içinde tohumlar çimlenmeleri için gereken suyu alıyorlar. Sonra pamuk kullanarak çimlendirme yapabilirsiniz. Ama ben bu işi perlit ile yapıyorum, çok daha verimli oluyor. Soya filizlendirmede asıl sorun tohum bulmakta. Benim bildiğim kadarıyla Türkiye'de Doğalsan isimli firma soya fasülyesi üretiyordu. Geçen hafta kendilerine mail attım, "soya bulamıyorum, nereden bulabilirim?" dedim. Gelen cevapta soya fasülyesinin satışını durdurduklarını, artık üretmediklerini yazmışlar. Şu anda Türkiye'de paketlenmiş halde soya fasülyesi satışı yok. Bu çok garip bir durum. Bu kadar faydalı bir şey, ama bulamıyoruz. Kısa bir süre önce eBay'e baktım, orada da paketlenmiş halde bulunmuyor (tane olarak satılıyor). Türkiye'de **** yurtdışında bulan, gören, duyan olursa ve burada bizimle paylaşırsa gerçekten çok sevinirim.

mavilotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön