View Single Post
Eski 07-06-2007, 16:49   #12
cemal.S
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar Rainbow!

Benim size söyleyeceğim naciz hane fikir sadece şu anda ektiğiniz tohumlarla ilgili; onları bir güzel belli bir seviyeden sonra üretim poşetlerine alıp büyütebilirsek hep beraber sizin 400 metrelik alan bir süre sonra size yetmeyecek gibi görünüyor. Aynı şeyleri bende yaşamıştım. Anlatayım, bir sera kiraladık hiç bir şey bilmiyoruz işe başladık kendimize bir amaç koyduk neydi bu?eğer başarılı olur ve fidanları değerlendiremez yani satamazsak köyün yolunun kenarına doğru dikerek ortalığı yeşillendirmek hayal bu ya 1000 adet 15 cm boyunda liylandi yavrusu aldık ve arabanın arkasına ( Mitsubuşi panel van ) arkasına eşimle beraber yığdık götürdük seraya hepsi menekşe saksılarında olan bu küçükleri 500 metrelik seranın 20 metresine düzdük. 480 metresi boş. Hangar gibi kocaman. Şöyle bir su tuttuk bizde bir heyacan bir heyacan. Bizim esas bu işe girmemizi teşvik eden aile dostumuz Osman Bey ve eşi yanımızdalardı. Ben dedimki az oldu keşke biraz daha alsaydık. Yenge hanım dediki " Acele etme Cemal bey bunlar bir yıl sonra seni içeriden kovarlar, en iyisi sen git kendine bir yer kirala. Hep beraber gülüştük. Gerçekten fidanlar bizi bir yıl sonra seradan kapı dışarı ettiler başladılar yer istemeye bilmem anlatabildimmi.
Eğer yeriniz fazla rüzgar almıyorsa ve oralara fazla kar yağmıyorsa bunları yazmanız gerekiyor dışarıdada yapabilirsiniz sera ortamı gelişimi sadece hızlandırıyor. Dış mekanlar adı üstünde. Mavi selvi aşı ile elde edilen bir türdür. Yani mezarlık selvisine aşı yapılarak üretiliyor. Tohumdan üretildiğini hiç duymadım. Eğer bilen arkadaşlar varsa size yazarlar. Formu takip edin çelikten üretim ve tohumdan üretim konusunda formda sayfalar var. Şöyle bir dolaşırsanız çok şey bulacağınızdan eminim. O fıstık çamlarına bir güzel bakın ve diğer bitkilerinizi takip edin benim söyleyeceğim bundan ibaret.
Yardıma her an hazır olduğumu bilmenizi isterim.
Saygıyla kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön