View Single Post
Eski 03-04-2013, 12:20   #1042
serkan_istanbul
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Orkideler konusunda bende acemi sayılırım ama bende 32 adet orkide var. phaller çoğunlukta. aralarında hediye gelenler de var. benim aldıklarım var. atılacak olanlarıda evlatlık aldım. öyle 10 günde bir sulanacak, yok efendim yapraklarına 2 günde bir fıs fıslancak gibi şeylere pek riayet etmiyorum. en azından artık etmiyorum. Suya ihtiyaçları olduğunu tutup kaldırdığımda anlaya biliyorum hafif oluyor. bir kaç tanesininde toprağını değiştirdim gayet sağlıklılar. bazılarının uçlarını kestim çiçekleri biten dalların. Bazılarınıda kesmedim. Kesmediğim orkidem şuanda uçlarını büyütüyor ve çiçek oluşumu var. Sıvı besin veriyorum fakat o kadar sık deil. suya daldırma yöntemini uygulamıyorum. Göz kararı su veriyorum tabaklarında su bırakmıyorum. Bulundukları ortam havadar salon. bol aydınlık fakat asla direk güneşte deiller. phaller şeffaf saksılarında diğerleri deiller. Tekrar çiçeklenmesi için bir süre dinlenmeye geçiyorlar. Hazır satılan bazı orkide topraklarında torf çok olabiliyor bu yüzden dikatli olun. Aldıysanızda biraz elinizle eleyin. Bir de şuna inanıyorum ben bir şeyin üstüne fazla titrememeyide öğrendim. Şu anda herşey yolunda . Bütün orkide severlere sevgilerimle.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön