View Single Post
Eski 23-03-2013, 22:25   #96
kardelen3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Arkadaşlar ben beş kiloluk cam kavanoz kullanıyorum. Isıtıcıda 4 lt su kaynatıp bu kavanoza dolduruyorum içine 2 su bardağı şeker katıp eritiyorum . Çaydanlığa 4 kaşık (çocuklarımın şurup kaşıklarından kullanıyorum) yeşil çayla bu kaynattığım sudan biraz ayırıp demleme işlemi yapıyorum. 15-20 dakika sonra kavanoza bu çayı döküyorum. Soğumaya bırakıyorum. Oda sıcaklığına düşünce yarım kiloluk kavanozda duran kambu çayını bu karışıma katıyorum. Mantarımı koymadan önce yıkıyorum ve mantarın düz kısmı yukarı bakacak alt kısmı biraz daha kayganımsı (elleyince nedemek istediğimi anlarsınız)gelecek şekilde yerleştiriyorum. Eğer dibe çöküp çıkmazsa endişe etmeyin 10-15 gün içinde yüzeyinde yeni mantarınız muhakkak oluşuyor. Ağız kısmına temiz bir bez veya tülbentle kapamayı unutmayın ve karanlık olması için etrafını sarabilirsiniz. Hijyen kurallarına dikkat ettiğiniz sürece bir sorun olmuyor. yeni yavrular üretmek isterseniz yarınlık kavanozlara 250ml doldurun ve ağzını sıkı kapamadan karanlık ortama koyun 10 -15 gün içinde hazır. Verdiğim ölçülerden fazla veya eksik yapmak istiyorsanız 1 lt su, 1 çay bardağı şeker ve 1 kaşık yeşil çay ve kambu çayı ile mantarı (isteyen sadece kambu çayı ilede yapabilir. Mantar oluşuyor)Çayın tadına bakarak damak zevkinize göre sonlandırabilirsiniz. Ben oluşan mantarı ve diğerinide yarımlık temiz bir kavanoza koyup. Üzerine çıkacak kadar çayından ilave edip kapağını fazla sıkmadan karanlık bir ortama bırakıyorum. Bu şekilde 1 ay civarında kullanana kadar bıraktığım oldu. Bu arada yüzeyde 3. mantarda oluşuyor. Pet şişelere süzerek doldurup buzdolbına yerleştirdim. İçerken 1 su bardağına 3/4 çay doldurup kalanını su katıyorum. (Zamanla şişelerde üreme devam ettiği için ben süzerek kullanıyorum). Benim deneyimlerim bu kadar sağlıcakla kalın.

kardelen3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön