View Single Post
Eski 23-03-2013, 22:23   #31
Erdem
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Evet çok haklısınız.

Diğer arkadaşların da bahsettiği gibi söğütün dalları ve özellikle kabuğu ya da kabuk altı yüksek miktarda salisilik asit içeriyor.

Sağlık üzerine olan faydaları Mısırlılar, Sümerler gibi eski uygarlıklar zamanından beri biliniyormuş. Aspirin ise başka bir bitkiden elde edilen salisilik asitin yapay yollarla değişime uğratılması sonucu elde ediliyor.

Bir ağabeyle bitkilerin çoğaltılması hakkında konuşuyorduk. Söğütü al, dik toprağa hemen köklenir demişti. Bunu okuyunca kafamda şimşekler çaktı

Demek ki kolay köklenebilen bitkiler de yüksek oranda doğal köklenme hormonu bulunuyor.

Bunun dışında gene köklendirmede de kullanılabilecek bir mucize : Bal

Burada söğütle ilgili altını çizmek istediğim nokta şebeke suyu yerine yağmur suyu kullanılması. Bunun nedenine gelince şebeke suyu içinde klor ya da klorin varsa bu insanlara zarar verdiği gibi bitkilere de zarar veriyor.

Sadece yağmur suyu ya da arıtılmış su kullanarak incir kolayca çoğaltılabiliyor.

Bal mantar ve bakterilerin gelişmesini engelliyor. Ayrıca içerisinde bulunan B vitamininin bitkiyi koparıp başka bir yere şaşırttığımızda oluşan şok etkisinden kurtulmada kolaylık sağladığı söyleniyor.

Ben balı denemedim ama denemek istiyorum.

Deneyenler hazır satılan köklendirme hormonları kadar başarılı olmasa da %50 kadar başarı elde ettiklerini söylemişler.

Düzenleyen Erdem : 23-03-2013 saat 22:55
Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön