View Single Post
Eski 23-03-2013, 12:39   #4
mito
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2013
arkadaşlar aslında burda 3 farklı deneme yaptım şöyle ki;

gördüğünüz gibi bazı fidelere tutunma yüzeyi olarak sünger,bazılarında strafor,bazılarında ise içinde torf olan viyolleri kullandım..buradaki amacım hangisinin bitki için daha iyi tutunma yüzeyi sağlayacağını belirlemekti.Malum amatör olunca deneme yanılma yolu ile doğruyu bulacaz.

Resimlerde gördüğünüz gibi strafor ve sünger de bulunan bitkiler arasında fazla bi farklılık yok o yüzden sünger kullanmak bana göre daha mantıklı geldi çünkü straforu kullanmak biraz ortalığı kirletiyo,hanımlar söylenmeye başlıyo aman dikkat

Arkadaşlar bu sistemi kurarken amatörlük gereği bazı yanlışlıklar yaptım.Hemen Bahsedeyim ki sizler aynı hataları yapmayın;

ilk sistemi kurduğumda abartıp aynı yüzeye 8 tane fide skıştırdım.tabi en başta fideler çok küçük oldğu için bi sorun yoktu fakat fideler büyüdükçe birbirine girmeye başladı doğal olarak..Haydiiii en başştan yeni kap al üstünü del ona göre strafor kes falan filan bi ton iş çıktı..Tavsiyem; fide aralıklarını elinizden geldiğince seyrek tutmakta fayda var..

Hata 2: Fotosentez hızının mavi ışıkta yüksek olduğunu bildiğimden dolayı sistemi mavi ışıkla döşeli bi kutuya koydum..doğru mavi ışık fotosentez hızını oldukça artırıyor fakat ışık etkisiyle bitkiyi sürekli fotosentez yapmaya zorlamış oluyorsunuz.bitki sürekli fotosentez yapa yapa bir süre sonra yorgun düşmeye başlıyr.Öyle ya bi motoru düşünün hiç durmadan çalışırsa ne olur?mutlaka bi arıza verir bi yerden.Bunu nasıl anladın derseniz; yapraklar uç kısımlarından yanmaya başladı.Allahtan hemen farkettim de kurtardık fidecikleri

Hata 3:ilk başta 2,5-3 litrelik bir kapta 6 fide ile deneme yaptım kesinlikle yeterli gelmedi

Hata 4:domates fidesi alırken satıcıda bide patlıcan fidesi vardı çok güzel görünüyodu dayanamadım aldım..yav dedim patlıcanda aynı sudan nasiplensin nolacak ki ki dedim meğerse patlıcan bi kök yapıyomuş arkadaşlar akıllara zararaynı türden fideleri aynı ortamda yetiştirmek sanırım daha mantıklı bir iş..

Hata:5 bu kadar dönder dolaştır,oraya aktar buraya aktar derken tabi fidelerde stres altında kaldılar fakat bazıları gördüğünüz gibi kendilerini toparladı ama farkedeceğiniz üzere aralarında küçük kalanlar oldu

Bu arada domateslerin 2 tanesi bursa domatesi

amma hata yapmışım ha demi..yaz yaz bitmedi beah..
şimdilik bu kadar arkadaşlar

Eklenen Resimler

Düzenleyen mito : 23-03-2013 saat 12:50 Neden: ekleme
mito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön