View Single Post
Eski 12-03-2013, 17:18   #1836
syıldıran
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Siyadare Mesajı Göster
Sayın arkadaşlar elbette bu bölgede zeytin yetiştirmenin teknik olarak zor olduğunun farkındayım;ancak zeytin ağacına karşı yoğun bir ilgim var ve zeytinin dekoratif görünüşü,kutsallığı kendine cezbetmemi sağlıyor.Ayrıca şunu belirtmek isterim ki Mardin'in kendi özgü zeytin çeşitleri bulunmaktadır ve bildiğim kadarıyla mazıdağı ilçesinde de birkaç köyde yetiştiriciliği küçük ölçekte de olsa yapılmaktadır ve zeytinlik kurmayı düşündüğüm bölgenin 35 km kuzeyinde,diyarbakır bismil ilçesine bağlı,kuzey batı cephesinde 720 m rakımlı bir köyde 20-30 ağaçtan oluşan ve yaklaşık 2-3 yaşında olduğunu tahmin ettiğim bir zeytinliği gözlerimle gördüm.Tabi buna binaen bu durumun bizde de geçerli olup olmadığını denemeden göreceğimi hiç sanmıyorum,en iyisi deneyip öğrenmek...
Sn. Siyadere ,
Zeytin yetiştiriciliği yapan ve ağaçları çok seven biri olarak sizi gayet iyi anlıyorum. Arazinizin olduğu yer itibarı ile mikro klima etkisi ile belki zeytin yetiştirilebilir ancak bunu anlamanın yolu mesajınızda da belirttiğiniz deniyerek anlamanız gerekiyor. Fidan dikim mevsimi olduğu için deneme amacıyla , ileride bahçe tesisine engel olmıyacak şekilde kenarlara bir kaç tane fidan dikin , eğer bir veya bir kaç kışı atlatabilirler ise bahçenizi tesis edersiniz. Ancak fidan seçiminde bazı noktalara dikkat etmeniz fidanların kış soğuklarını atlamasında faydalı olacaktır. Öncelikle dikeceğiniz fidanlar muhakkak delice üzerine aşılanmış olmalıdır , çelikten üretilen fidanların iklim şartlarına ve hastaklıklara dayanımı daha azdır. Birde çeşit seçimi çok önemlidir. Bölgeniz şartlarına uyum sağlamış , soğuğa dayanıklı çeşitleri araştırarak o cins fidanlardan dikmelisiniz. Biz ege bölgesinde olduğumuz için , bölgeniz şartlarına uygun çeşitleri bilmediğimden , çeşit konusunda yardımcı olamıyacağım. İzmir Bornovada Zeytinlik Araştırma Enstitüsü var , onlarla görüşerek doğru bilgiler alabilirsiniz. Son diyeceğim diktiğiniz fidanları kış soğuklarına karşı kamış vb. malzemeler ile sarın çok faydası olacaktır. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön