View Single Post
Eski 09-03-2013, 14:47   #3
perseus
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi diabolos Mesajı Göster
Sevgili perseus öncelikle böyle bir işe soyunduğun için sana teşekkür ediyorum herşeyi Kudret Hocaya sormaktan artık iyice mahcup olmuştum,hemen ilk sorumu yöneltmek istiyorum

Bu aşağıdaki işlemi neden yapıyoruz yani elementlerin ppm cinsinden değerlerini neden azotun ppm değerine bölüyoruz ve azotun katsayısını neden 1 olarak kabul ediyoruz sonra çıkan 1,0+0,33+1,48 ..vs rakamlarını neden topluyoruz çıkan sonuçla neyi buluyoruz?

N--- P --K - Ca Mg S
120 40 178 120 37 48
______________________________________= 1,0 + 0,33 + 1,48 + 1,0 +0,30 +0,4
120

İşte yukarıdaki reçetenin formülü 1,0+0,33+1,48+1,0+0,30+0,40 tır.
Evet burası biraz kafa karıştırıcı...
Bu temel formül her bitki için farklıdır, hatta anladığım kadarıyla aynı bitkinin farklı büyüme evrelerinde bile değişmektedir. buradaki amaç formülü tek bir elemente göre sabitlemek (burada N elementi). sayıların aralarındaki (+) işaretinin olmaması lazım (o değerleri toplayarak bir yere varılamayacağını düşünüyorum). Formüle göre siz sadece kaç ppm'lik N çözeltisi hazırlamak istiyorsanız diğer elementleri de o ppm değeri ile çarparak miktarlarını bulabilirsiniz.
Bence bu formülü anlamaya çalışmanızın bir gerekliliği yok, çünkü zaten karışık olan işlemi daha da karıştırıyor.

perseus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön