View Single Post
Eski 07-03-2013, 09:44   #58
ankafar
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi casper1 Mesajı Göster
Evet sayın ankafar dediklerinize katılıyorum zaten işin belki de en can alıcı kısmı da bu,tuzluluk derdiniz yok diğerleride cabası damlama tıkandı az besin aldı derdi yok,istendiği zaman çok kısa sürede bitki türünde değişikliğe gidilebiliyor.Işık konusunda uzman birinden yardım aldığınız da açık umarım nasıl hesapladığınızı birgün yazarsınız. ilk başta bu sistemi tutmamıştım ama yavaş yavaş hoşuma gitmeye başladı.Sizin başarılı olmanız benim seneye yapacağım sistemi belirleyecek.Diğer kültürleride takip ediyorum.Forumun bu yararı paha biçilemez herkesin deneyimlerinden yararlanıyoruz.
Başarılar dilerim kolay gelsin.
Evet NFT sisteminin bir çok avantajı mevcuttur, daha homojen bir üretim, daha iyi oksijen alımı, bitki değiştirme temizleme kolaylığı ancak bir başka konuda dediğim gibi her sistemin kendine göre dezavantajları da var NFT hassas bir sistem. Işık konusunda çok takılmayın bence zira karadeniz bölgesi hariç Türkiye geneli üretim için yeterince ışıklı tek dikkat edilmesi gereken husus kısa gün bitkisi, nötr gün bitkisi gibi bitki seçiminde olur. Bence çok sık dikilmenin kötü olmasının nedeni ışık alma oranının düşmesinden ziyade yapraklar arası hastalık geçişinin artmasından kaynaklanır. Işık hesaplarını 4 yıl önce yapmıştık bulabilirsem paylaşırım.

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön