View Single Post
Eski 28-02-2013, 18:43   #636
Nuri Murvet
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adavci Mesajı Göster
Sayın Nuri Murvet,
Katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.Zararlılarla ilgili mücadele konusunda ne önerirsiniz. 2-3 ay önce Gülleci bulamacı hazırladım tortusunu ağaçların gövdesine sürdüm.Epeycede Gülleci bulamacım var nerelerde kullanmam konusunda yardımınızı bekliyorum.Erik ağacının çiçeklenmeye başladığını görünce Bordo bulamacı attım.Çiçek açmayı engellediğini duymuştum.Ne derece doğru yaptığımı söylerseniz sevinirim.Selamlar.

Sayın adavcı,

Rica ederim, paylaşmanın sevincini sizin bahçenizdede yaşıyorum ve bu beni son derece mutlu ediyor. Bende size teşekkür ediyorum.

Gülleci bulamacının yapılışı ve hangi zararlılara ve hastalıklara kullanıldığı Burada paylaşılmış...

Bilginin tekrarı olmaması için, yazmak istemedim...

İlave olarak, dört mevsim zararlılara ve hastalıklara karşı kullanabileceğiniz alkali (Kalsiyum polisülfür) karışımdır.

Kullanma dozu 100 litre suya 1 litre Gülleci bulamacı 100:1 dir.

Hastalık ve zararlı tedavisinde oran 100 litre suya 2 litre Gülleci bulamacı olarak kullanılabilir.

Uyarı olarak: Oldukca alkali olan bu karışımı kesinlikle eldiven giyerek ve yüzünüzü ve gözlerinizi koruyarak kullanmanız gerekiyor.

Bordo bulamacını ağacınız aktif olduğu (Yapraklı) dönemlerde uygun dozda kullanırsanız, gelişimi durdurucu özelliği vardır.

Kullanım dozu fazlalaştıkça yapraklarda kurumalar hatta yeni sürgünleri bile kurutabilir.

Bu özelliğinden dolayı çiçeklenme başlanğıcından evvel bordo bulamacı uygulaması yapılması çiçeklenmeyi engellediği söylenmektedir.

Ağacınız aktif döneme girmediği için böyle bir etkinin (Geçiktirici) olması muhtemel değil..

İlk çiçeklenme ve yapraklanma dönemi fungus (Mantari) hastalıklarına karşı hassas bir dönem olduğu için, bertaraf etmek için etkili karışımdır.

Selamlar..

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön