View Single Post
Eski 27-02-2013, 12:03   #635
adavci
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Erik ve elma ağaçlarınıza kabuklu bit zararlısı gelmiş, konakladıkları yer ve onun altındaki toprağın kararması salgıladıkları tatlı (Şekerli) sıvıdan olması kuvvetle muhtemeldir. Gövdedeki ve topraktaki tatlı bulaşık zaman içersinde mantar sporlarının etkisi ile kara renge dönüşür.

Erik ağacını budamışsınız. Başka işlem yapmanıza gerek yotur.

Vişnenin gelişimi çok kuvvetli... Birbirine değen dal ve sürgünleri mümkün olduğunca temas noktalarından budayalım...

Vişne lider dallarından ve yan dallarından çıkan yeni sürgünler devamlı olarak büyüyerek saç gibi uzarlar. Bu sürgün uçlarının uçları alırsanız uzama kesilir. Arkadaki gözlerde meyve gözü oluşumu hızlanır, gelişir.
Sayın Nuri Murvet,
Katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.Zararlılarla ilgili mücadele konusunda ne önerirsiniz. 2-3 ay önce Gülleci bulamacı hazırladım tortusunu ağaçların gövdesine sürdüm.Epeycede Gülleci bulamacım var nerelerde kullanmam konusunda yardımınızı bekliyorum.Erik ağacının çiçeklenmeye başladığını görünce Bordo bulamacı attım.Çiçek açmayı engellediğini duymuştum.Ne derece doğru yaptığımı söylerseniz sevinirim.Selamlar.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön