View Single Post
Eski 30-01-2013, 02:42   #42
İzmirli
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Merhaba
Geçen hafta farkına vardım tamamen etrafımızda yerel bitkilerin ne kadar azaldığını ve var olanların da budama adı altında kesilip, ucubeye döndürüldüğünü. Hatta akdeniz bitkisi olan keçi boynuzunun bahçe düzenlemesi adı altında etrafına çim dikilerek, güzel görüntü verdiği düşünülerek sürekli bir sulamaya ve neme maruz bırakılarak yavaş yavaş öldüğünü de gördüm. Bu da beni oldukça üzdü.
İzmir ve çevresinde keçiboynuzu bitkisinin dikiminin ve tanınırlığının arttırılması gerektiği kanısındayım. Bahçe düzenlemelerinde ise suya olan gereksiniminin azlığı, varoluşunun güzelliği, versdiği meyveleri ve sağladığı gölgesi ile Keçi Boynuzu ağacının tercih edilmesini dilemekteyim.
mrduran' ın dediği gibi keçiboynuzu oldukça doğal bir üründür, bildiğim kadarı ile ilaçlama bile yapılmıyor.
İzmir'de Balçova kavşağından( 169'ların çıktığı, ortasında havuz olan yol) Çeşitli AVM'lere giden yolun bir alt yolunda tam köşede üç gövdeden oluşan bir keçiboynuzu ağacı var. Oldukça güzel bir ağaç ancak o ağacın da etrafın çim ile kaplanmıış durumda.

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön