View Single Post
Eski 26-01-2013, 06:58   #50
Lunlun
Ağaç Dostu

Lunlun's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2011
Sevgili Cymbelina,
Eğer elinizde yeterli miktarda bitki varsa farklı yöntemleri denemeyi düşünür müsünüz? Şunun için söylüyorum; Benim iki tane var karanfilim. Bir tanesini marketten aldığım çiçeğin sapından çeliklemiştim. Çeliği alıp saksıya dikip üstüne poşet geçirmiştim. Yeşil kaldığını ve yeni yaprak çıkardığını görünce de üstünü açmıştım. Ama bu yöntemle belki 1/10 oranında başarılı oldum. Bir de o zamanlar çok suyun zararlı olduğunu bilmiyordum, çürüttüm diğer çelikleri. . Şimdi sonbaharda denediğim başka bir olay var. Yukarda anlatıldığı gibi yaprakların dibinden çıkan filizler var ya, onlardan bir tanesini aldım direk hemen yanına toprağa diktim. Normal sulama dışında birşey yapadım, zaten balkon kenarında, yağmur yağdıkça alıyor suyunu, yağmursun kaldığımız dönemde bir kaç defa suladım. (sudan ağzım yandı ya bir kere, şimdi de susuzluktan kurutmam inşallah). Denediğim bir diğer yöntem de uzayan bir dalı aldım toprağa hafifçe oturtup üstüne da azcık toprak ekledim. Bu şekilde bir de lavanta köklendirmiştim, deneyim dedim. Hala dal yeşil ama ana bitki ile bağlantısını kesmedim. Kök oluştu mu onu da bilemiyorum ama hafifçe çekince toprağa kuvvetli bağlandığını fark ettim.Denemelere devam ediyorum. Baharda belli olur durumlar. Sizde ne renk var?

Lunlun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön