View Single Post
Eski 21-01-2013, 00:41   #556
Manifesto
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bargiran Mesajı Göster
*** arkadaşlar ben ziraat mühendisiyim yaklaşık 2 yıldır topraksız tarımla uğraşıyorum.yukardaki fotografta da anlaşıldığı gibi seram don yedi -2 dereceyi gördü.bu meyveleri toplayıp soguk hava deposunda kızartmayı düşünüyorum.daha önce soguk hava deposunda domates kızartma noktasında bilgisi olan arkaadaş varmı bilgi verebilecek.Veya alternatif bir yöntem sunabilecek biri varmı.5 salkımım hasat olgunlugunda hemen kızartmam lazım...yardımlarınızı bekliyorum.
Geçmiş olsun sy. bargiran.

Bitkide don zararırın etkisini tarif edecek olursanız,yapraklar tamamenmi soğuktan yandı?
Eklediğiniz resimde üst yapraklar etkilenmemiş gibi görülüyor.Ya fotoğrafı don çözülmeden çektiniz ya da bitkileriniz donu hafif şiddette atlatmış.

Alt yaprakları neden erken budadınız?
Bitkinizde hasat olgunluğuna gelen salkımlar 1. ve 2. salkım.Onlarıda kesinlikle dalından koparmayın,dalda kalsın,suyu ve azotlu gübreyi azaltın,az suyla mağnezyum sülfat verin kısa sürede(5-10 gün) kendiliğinden kızaracaktır.
Döllemeyi arı ile yapmanız avantaj.Meyvelerinizde çekirdek oluşmuş olmalı.

Ayrıca resmi yeniden boyutlandırıp foruma asarsanız sayfanın ayarı kaçmamış olur.

Düzenleyen Manifesto : 21-01-2013 saat 01:13
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön