View Single Post
Eski 25-05-2007, 00:22   #7
Michiganensis
Ağaçsever

Michiganensis's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Seracılıkta organik sebze üretiminde karşılaşılan önemli sorunları belirtmek istiyorum bende bu başlığa katkıda bulunarak.

Üretim sırasında karşılaşılan başlıca sorunlar şöyle sıralanabilir:

Seraların yapısal özelliklerinden kaynaklanan sorunlar
Seraların çoğunda çatı havalandırması ya hiç yoktur ya da çatı havalandırma oranları % 1 ile 4 arasında değişmektedir. Seraların iç hacmi küçüktür, genellikle katkısız örtü materyalleri kullanılmaktadır ve plastik seralarda örtü materyalinin bitkilerin üzerine damlama olmaktadır.

Havalandırma alanlarının böcek girişini engelleyen netler ile örtülmesi halinde havalandırma alanı daha da arttırılmalıdır.

Sera içi iklim koşullarından kaynaklanan sorunlar:
Üretim ısıtmasız seralarda yapıldığından düşük gece sıcaklıkalrı, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkının yüksek olması ve yüksek sera içi nemi bitki gelişimini, meyve tutumunu, dolayısı ile verimi ve hastalık - zararlıların ortaya çıkışını etkiler.

Ard arda aynı ürün yetiştirilmesinden kaynaklanan sorunlar
Ard arda aynı türlerin yetiştirilmesi, toprak yorgunluğuna, özellikle toprak kaynaklı hastalık ve zararlıları oluşumuna neden olur.

Ders notlarımı tekrardan gözden geçirerek yazdıgım metin konunun seyrini olumlu yönde etkiler umarım.

Michiganensis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön