View Single Post
Eski 13-01-2013, 20:06   #10
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Cocos Nucifera (Hindistan cevizi)

Merhaba arkadaslar,
Hepiniz gibi benim de yeni oldugum bir konu cocos nucifera ; coconut fruit oldugu icin meyveli bir agactir.
cocos nucifera hakkinda yanlis bildiklerimizden baslamak istedim.Bilgiler internetteki cesitli sitelerden ve gorusmelerden toplanmistir,ben de daha bu iste yeniyim o yuzden sizin bilgi ve donanimiz da benim icin cok onemli.

Hindistancevizinin nerelerde yetistigine bakalim.Genellikle 21 C'nin altindaki sicakliklari tolere edemiyormus ancak bitki yaslandikca sicaklik durumunu tolere etme oranida artiyormus.

Yillik sicaklik
21–30°C (70–86°F)
Yilin en sicak ayinin sicakligi
28–37°C (81–99°F)
En soguk ayin sicakligi
4–12°C (39–54°F)
Tolere edebildigi milimum sicaklik
0°C (32°F)

Afrika Cameroon. Ghana, Ivory Coast, Kenya, Madagas- car, Mozambique, Nigeria, Tanzania
Central America/Caribbean Brazil, Ecuador, Jamaica, Mexico, Trinidad and Tobago, Venezuela
Melanesia Fiji, Papua New Guinea, Solomon Islands, Vanuatu
Polynesia CookIslands,Hawai‘i,Kiribati,LineIs,Nauru, Niue, Samoa, Tonga, Tuamotu Archipelago, Tuvalu, Soci- ety Is., Tokelau, Tuvalu
Micronesia Palau, Chuuk, Guam, Northern Mariana Is- lands, Pohnpei, Yap, Kiribati

Turleri

Top row
1. ‘Papua Yellow Dwarf ’, PNG
2. ‘Tahiti Red Dwarf ’, French Polynesia (Côte d’Ivoire) 3. ‘Madang Brown Dwarf ’, PNG (Côte d’Ivoire)
4. ‘Cameroon Red Dwarf ’, Cameroon (Côte d’Ivoire) 5. ‘Spicata Tall’, Samoa
6. ‘Rotuman Tall’, Fiji (Côte d’Ivoire)
7. ‘Rennell Tall’, Solomon Islands (Côte d’Ivoire)
Middle row
1. ‘Niu Afa Tall’, Samoa
2. ‘Comoro Moheli Tall’, Comoro Island (Côte d’Ivoire) 3. ‘Sri Lanka Tall’, Ambakelle, Sri Lanka (Côte d’Ivoire) 4. ‘West African Tall’, Akabo, Côte d’Ivoire
5. ‘Tuvalu Tall’, Fuafatu, Tuvalu
6. ‘West African Tall’, Mensah, Côte d’Ivoire
7. ‘Miccro Laccadives Tall’, India (Côte d’Ivoire)
Bottom row
1. ‘Vanuatu Tall’, Vanuatu (Vanuatu)
2. ‘Malayan Yellow Dwarf ’, Malaysia (Côte d’Ivoire) 3. ‘Malayan Tall’, Malaysia (Côte d’Ivoire)
4. ‘Tagnanan Tall’, Philippines (Côte d’Ivoire)
5. ‘Tampakan Tall’, Philippines (the Philippines)
6. ‘Kappadam Tall’, India (Côte d’Ivoire)

1)Hindistancevizi cekirdekli degildir,hindistancevizinin kendisi direk ekilir.

Yanlis hatirlamiyorsam bir uyemiz hindistancevizini yiyip ekmek istemisti ve pek hakli olarak diger meyvelerde de oldugu gibi once yiyip sonrasinda tohumlarini ekmeyi planlamisti.Ama hindistancevizi hindistancevizinden cikar.Hindistancevizi coconut fruit olarak gectigi gibi coconut husk olarak ta nitelendirilebilir.Zaten uzunca bir sure husk'uyla baglantli olacaktir.Besinlerini hindistancevizinden de alabilecegi icin gumrukte sorun yaratmamasi acisindan no soil olarak yollanilabilir.

2)Her hindistancevizi cimlenmez,hatta kisirlik oranlari daha dusuktur.

Zaten bu yuzden yayilma orani da gorece dusuk bir bitkidir.Marketlerden aldigim ve arkadaslarimizin aldiklarinda gordugumuz uzere cimlenme orani cok dusuktur,galiba sitemizde daha cimlendirme sansina ulasan olmadi.Hawaii'den cimlenmeye hazir hindistancevizi getirmek (cunku onlarin yuzeyleri de cok farkli tahta gibi ) getirilebilir.

Hawaiian Coconut Palm Tree Cocos Nucifera Tropical Palm Tree Live Seed | eBay Bilinen ana tur

Gold Malayan Dwarf Coconut Most Beautiful Coconut Palm Cocos Nucifera 1 Seed | eBay Golden Malayan Yari Cuce Turunun tohumu

3.Urun zor bulunan bir urundur.

Uzun zamandir ariyordum ve bulamamistim,dolayisiyla ebayden almak zorunda kaldim;urun Turkiye'ye geldi ama durumunu bilmiyorum.Gumrukten cikti ancak tekrar gelebilir.

Praktiker'de 19cm'lik cocos nuciferalar bulunmakta,35 tl fiyat bicilmis ve ben de aldim bugun bir tane.Izmir'de de Naitulus Cyclad arkadasimiz oldugunu soylemisti,ancak oraya daha uzun sureli araliklarla geliyor galiba.Praktiker'deki yetkiliye sordugumda cok satilan bir urun oldugunu,az gelip satisinin cok cabuk tukendigini soyledi.Bu isi yapan Hollanda'da bir firmaymis,kaliteli ve baya gelismis geliyor ki bu bana sera ortaminda yetistirilebilecegi izlenimini verdi.Yakin zamanda alamayacaklar Praktiker Umraniye'den ayirtabilir,oradaki insanlar Bayrampasadakinden daha cana yakindi ve ayirmaya daha egilimlilerdi.Urunu sorgulatirken hindistancevizini anlamayabiliyorlar,sirf bu yuzden sabah yok dediler bana,bu yuzden bu konuda dikkatl ve israrci olmanizi tesvik ederim.

Hindistancevizini aldiginizda tamamlamaniz gereken bir set,

Puskurtme Aleti
Oksijenli Su (Mine hanimin genel bitkileri korumak icin onerdigi oksijenli )
Icme Suyu
45 ltlik bir saksi (seramik olanlarini IKEA'dan bulabilirsiniz)

Col ortaminda yetistirilmeyi basarilmis ve dogal ortaminda yetisen bir turmus ama zor bir ugras,bakalim nasil gidecek.

Kaynaklar

ehow
http://www.agroforestry.net/tti/Cocos-coconut.pdf
could i grow a coconut tree inside? - Palms & Cycads Forum - GardenWeb

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön