View Single Post
Eski 06-01-2013, 13:57   #16
Mustafa_cmbz
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2012
yaptığınız iş evde çalışır ama arazide afallar şayet öyle olmuş olsaydı rs485 gibi bir haberleşme protokolüne gerek duyulmazdı...

o wire haberleşme protokolünü kullanan 18b20 yi çok iyi ekranlanmı bir kablo ile mesafesini arttırabilirsiniz...fakat ne yaparsanız yapın mesafe arttıkça gürültü daha ağır basacaktır...

fakat benim anlamadığım bana niye tekrar ders verirmiş gibi birşeyleri ısrarla biliyorum havalarına giriyorsunuz bende buna anlam veremiyorum...tamam anladık elektronikçisiniz c de yazılım yazıyorsunuz üstüne üstlük birde elektronik mühendisi isiniz....ona da eyv. ama ne bilim forumda bana hitaben elektronik ile iligli yazdıklarınızı okudukça gülme krizlerine giriyorum...lütfen rica ediyorum yapmayınız... :P

ayrıca şunuda dile getirmek istiyorum benimde kullandığım sensör ds18b20 fakat mesafe ile ilgili bir sıkıntı çıkartacak bir uygulama yok işin içinde altı üstü 1-2m lik bir mesafesi olacak sensörün bu bariz ortada iken 25m lik bir hattan bahsedip bana tavsiyede bulunmanız da meslek ile ne denli içli dışlı olduğunuzu gösteriyor gibi...

Şimdiye kadar bir çok mühendis ve bir o kadarda mühendislik ürünü cihaz inceledim hiç birinde 25m kablo ile uzatılmış bir ısı sensörü görmedim...çok merak ediyorum bunu nerede kullandınız acaba?

siz rahat olun smnvrl hocam elektronik ile ilgili tavsiyeler alacak yaşı ve seviyeyi çok çok geride bıraktım...Lütfen bu şekilde yaptığınız yaklaşımlar bende gülme krizleri olarak reaksiyon gösteriyor...

Size bundan sonraki yaşantınızda sıcaklık sensörü kullanırken göz önünde bulunduracağınız bir örnek vermek isterim....daha önce yaptığımız ama bazı sebeplerden dolayı montajlayamadığımı sera havalandırma otomasyonumuzda seraların yarı boyu olan 20metre öteden kapak durum bilgisi alan minik bir devre üzerinden rs485 ile alıyorum....yaklaşık 1-2 km lik bir mesafe söz konusu ama evde çalışırmış gibi değil...en gürültülü ortamlarda dahi kablo kopmadığı sürece sıkıntısız çalışan bir haberleşme protokolüdür kendileri

Mustafa_cmbz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön