View Single Post
Eski 24-12-2012, 17:41   #51
Ben fakir
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2012
Kulağımın Arkasını da Size...

Sevgili arkadaşlar, yazılanları baştan itibaren okudum. Yarıyı geçmeden kokusu çıktı çıkmasına da, hele dedim...

Ciddi konuşalım!.. Önce bir kooperatif kanunu ve ilgili tarımsal üretim kooperatifleri ile ilgili yönetmelikleri ve örnek dökümanları alın önünüze; öte yandan bahse konu ilanları ve burada "aydnclh" adlı arkadaşın 31 nolu mesajındaki taahhütleri de alın elinize!..

Verilen taahhütlleri ve konulan şartları birer birer okuyup, kanun ve yönetmeliklerde arayın bakalım!..

Bir tanesini bulamayacaksınız!..

Hiç biri kanuna usule uygun değil!..

YASAK OLANLARI BİLE VAR İÇLERİNDE!..

Kooperatiflerin gelirleri elde edilmeden kuruşlandırılamaz ve bu gelirler gerçekleştiğinde bile bu şekilde önden fikse edilmiş plana uygun dağıtılamaz!

Beş keçi verecekmiş!.. Ya kar payı hesaplandırıldığında iki keçi çıkarsa? Ya otuz keçi hak etmişsek?..

Bunlar doğru dürüst bir genel kurulda ve dürüst bir İzlemekle görevli komiserin huzurunda söylenecek, zapta geçecek işler değil!

Ben şu anda yazlarımı geçirdiğim köye bir balıkçılık kooperatifi kurmaları için önayak oldum, bu nedenle kooperatif mürekkebi yaladım. Ama kendim hiç bir şekilde bu işe dahil olmadım.

Bazı arkadaşların da dikkatini çekmiş; bu işe olumlu bakıp bizleri de iknaya çalışan kimselerin aramıza katılış tariihlerine de bir bakıverin!..

Kimse kusura bakmasın, ben "şaşı" diyemem, "kör" der çıkarım!..

Bu iş de YAŞ!..

Meşhur hikayedir, devrin padişahına veziri gelmiş, "Sultanım" demiş. "Filanca efendi bir enayi defteri tutuyormuş!"

"E, ne var bunda?" demiş Padişah..

"Ama şey!" diye duraklamış vezir: "Sultanım, defterin ilk sırasında sizin adınız var!.. Elli altın vermişsiniz birisine!"

"Çağırın buraya!" diye kükremiş Sultan; "O defteri de getirsin!"

Gelmesiyle tekrar bağırmış: "Efendi ver bakalım şu defteri!"

İlk sayfada adını görmesiyle morarmış: "Bu ne bu böyle?"

Adam ürkmüş fakat sakin: "Sultanım efendim" demiş, "Bu defter enayi defteridir ve birinci sırada da siz varsınız.!"

"Neden?" , "Hani siz filancaya elli altın vermiştiniz ya!.. Ondandır."

"Söylediğine de bak!.. Parayı haftaya ödeyecek o!"

Adam rahatlamış: "Tamam Sultanım" demiş; "Parayı getirirse, sizi siler, onun adını yazarım!"

Ben fakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön