View Single Post
Eski 21-12-2012, 20:37   #317
bountr
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
150-200 tl. mi bu şaka mı ? Burası Papua Yeni Gine değilki, şurda git Çankayada bile fluorasant üretiliyor.

Abi senin talebinden dolayı detay kaçırmadan inceliyorum aydınlatma konusunu.Elimdeki kitaplar ve net arasında o kadar karşıt değerler var ki aklın durur.Nette ışık ihtiyacını bahsedenlerin çoğu led satmaya çalışan kesimler durumunda.Araştırma yapmak isteyenler her forumdaki açıklamaları dikkate almasın derim.Genelde akademik tezler ve makalelerde çok değerli bilgiler var. Avrupalı yazdıysa doğrudur mantığını da bi kenara bırakalım artık, sonuçta onlarda ürettiklerini satmaya çalışıyor.Yöntem olarak ta artık onlarda tarz değiştirdiler.

Mehmet
Akvaryum Aydnlatma rnleri akvaryum bitkisi ve canllar toptan ve perakende sat mazas

Olaya çok hakimsiniz hayran kaldım 1,5 liralık florasanla bu iş oluyorsa o zaman söyleyin akvaryum sahiplerine boşa uğraşmasınlar bu kadar para vermeye. Linkini verdiğim sitede tanesi 20 lira ile 70 lira arasında değişen fiyatlara satıyorlar florasanları. O normal florasanlar belki fideleri, çimleri, basit çiçekleri büyütmeye yeterli olabilir ama ötesi değil. Avrupalı bilir zihniyetiyle davranmam, sevmem de, bilimi avrupalılara öğreten biziz zaten. Neyse, florasan ya da metal halide ve sodyum lambaları zaten yıllardan beri bitkiler için aydınlatma olarak kullanılıyor. Son dönemde led teknolojisindeki gelişmeler sayesinde artık istenilen dalga boyları ucuza üretilebiliyor. Bir kaç sene önceki led bilginizle önyargılı davranmamanızı tavsiye ederim, teknoloji hızla gelişiyor. Akvaryum için de led kullanan pek çok kişi gördüm, genel olarak memnunlar. Ben araştırmalarımda satıcı firmaların verdiği bilgileri değil, forumlarda bizzat bu işle kişisel olarak ilgilenen insanların çalışmalarını ve bilimsel makaleleri baz alıyorum. Sadece örnek istenildiği için bulduğum 1-2 sayfanın linkini koydum. Zaten elektrik faturası gibi bir derdiniz yoksa led işine girmeyin hiç boşuna, dayayın sodyum lambasını gitsin. Akvaryum ledleri: https://www.google.com.tr/search?q=l...CMeytAad8YCACg

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön