View Single Post
Eski 20-12-2012, 12:11   #295
bountr
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın MEMET;

Secol High Power LED Manufacturer - Yerli Power LED üreticisi
Verdiğim link Türkiyenin tek yerli led üreticisi olduğunu bildiğim bir site. Buradan arkadaşımın bir yakını 15000 lümen değerinde kendine özel led yaptırmış sipariş olarak. Deniz akvaryumunda kullanmak üzere. İstenilen değerde led yapabiliyorlarmış edindiğim bilgiye göre. Ayrıca bunun içinde eksra bir ücret talep edilmemiş (tabi bunlar bana söylenenler, sadece paylaşmak istedim). Ama Sitedeki fiyatlarıda incelediğimizde çok da uçuk gelmedi bana.

SAYGILARIMLA.
Bu firmayı görmüştüm ama 660 nm üretmiyorlar, böyle yerli bir firmanın olduğunu görmek güzel bir şey. Ben bir kaç ay önceki led fuarına gitmiştim, orada pek çok firmayla irtibatım oldu, içlerinden sadece 1 tanesi istediğim dalga boyu ve kalitede led getirebiliyordu o da osram idi.
Bitkiler için kullanılan florasanlar 20-30 lira civarındadır, kalite kalite değişir, buna balast, reflektör, starter vs eklerseniz 100 watt bir aydınlatma için nereden baksanız 150-200 lirayı bulur. Aynı işi 50 hatta doğru spektrumlar kullanarak 30 watt bir led aydınlatma ile bile sağlayabilirsiniz. Tanesi ortalama 1 dolar desek 30 led 30 dolar (54 tl), 30 watt için sabit akım devresine de hadi 30 lira diyelim (daha ucuzları da var) pcb, soğutucu, kablo vs hadi 30 diyelim, ne etti? 114 tl! Hadi 50 watt için 200 tl desek yine çok bir fark yok, tersine uzun yıllar boyu kullanabileceğiniz bir aydınlatmanız olur. Florasan ile domates yetiştirip ürün alan var mı bakın bakalım internette

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön