View Single Post
Eski 19-12-2012, 23:31   #286
bountr
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Birim metre kareye ne kadar floresan lambaya ihtiyacımız olduğunu öğrensek bu iş tamamdır. Beyaz ışığın içinde bitkinin ihtiyacı olan renkler zaten var. Led in faydası tüketimdeki tasarrufu olsa gerek. O bakımdan karşılaştırmak lazım.
Florasan yıllardan beri zaten bitki yetiştirme maksatlı olarak kullanılır, özellikle Avrupa ve Japonya'da bu şekilde bitki yetiştiren tesisler bile var, fakat görüyorum ki onlar bile lede geçmeye çalışıyorlar. Çok fazla bilmiyorum ama T5 ve T8 olmak üzere iki farklı türü var. Günışığı olarak geçer. Yalnız bu florasanların 1-2 sene ömrü olduğu ve sonrasında değiştirilmesi gerektiğini okumuştum. Ayrıca bunlar ucuz şeyler değil, normal florasanlardan daha pahalıdır, her florasan için ayrı balast gerekir, ledlerden daha fazla elektrik tüketirler ve ayrıca ısı yaydıklarından dolayı bitkilere çok yaklaştıramazsınız, nitekim Nilgün Hanım da zaten belirtmiş yakın duran çiçeklerde problem olduğunu. Bu halde çok da ekonomik değillerdir. Ayrıca bu florasanların içinde bulunan maddeler son derece zararlıdır, kırıldıkları zaman çevreyi kirletirler, hele civa lambası falan denmiş, kırılırsa kaçın direk

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön