View Single Post
Eski 29-11-2012, 23:10   #136
selcuk44
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Sayın Esin Hanım ,daha resmini yayınlamadığım en az 5 saksı Portulacarıa afra var ve en az 7 tane crassula Ovata ve yine hatırı sayılı büyüklü küçüklü crassula Gollum var (hala da almağa devam ediyorum) hatta Crassula Gollumlardan büyük olan bir tanesi çiçek açmağa başladı bu bitkiyi benim gibi merak sararak yetiştiren ve çiçek açtırabilen bir amatör 'ün olduğunu hiç duymadım.

Bütün bu cinslerde toprak geniş saksı ve bol güneş yetişmesi ve gövde kalınlığı için şart ayrıca demir(ben kiremit parçacıkları kullanıyorum) ,sıvı kaktüs gübresi,iz elementlerle takviye edilmiş ,biraz da kuru deniz yosunu ilave edilmiş ümik asit le zenginleştirilmiş sıvı ile çok iyi neticeler aldım .

Uzun süren araştırmalar sonunda Bu bitkilerle ilgili bazı ezber bozan bilgilere de sahip oldum örneğin; kışın Özellikle Crassula Ovata Gollum larda sulamayı ayda bir yapın diyor kaynaklar ama ben çeşmede evimin bulunduğu Paşa Limanı Ortadoğu sitesinde bir komşumda dibi delik olmıyan büyükçe bir saksıda Crassula Gollumun bir kış müddetince su içinde durduğunu ve çürümediğini resimledim.Ünal Kaktüs ten kaan beyle konuşmamızda bu konuyu sorunca ''o bitki artık alışmış ama her bitki de bu yöntemi denemeyin''dedi dolayısıyla bakım demek ki bitkiden bitkiye değişiyor. Gelişmesi için baş aktörün güneş olduğunu tespit etmiş bulunuyorum.

Sorunuza gelince bü cins bitkiler bende iki senedir duruyor ve gelişmeleri son altı ayda hızladı.

Ayrıca sayfamı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim.

Düzenleyen selcuk44 : 05-01-2013 saat 12:38
selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön