View Single Post
Eski 27-11-2012, 22:52   #27
Mutlu Kutlu
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Red face

Pompalar için solar enerjili bir sistem kurmak isterseniz çok para harcamanız gerek. 90 metre çok derin dalgıç en az 3 kw lık trifaze pompa gerek, kalorifer devir daim 0.5 kw mono faze, damlama pompası 1,1 kw veya 2,2 kw trifaze,

Size 5 kw/saat trifaze elektrik gerek. Bunu solar enerjiyle halletmek için 2 yol var, 48 volt luk dc motorlar kullanmak veya en az 30 adet 210 amper/saat deep scale akü, 45 adet 140watt solar panel ve 10 kw inverter gerek. Birde arada bir arıza yapacağını düşünürsek iyi bir teknisyen olmanıza veya bulundurmanıza gerek var. Fiyatı 50 bin tl yi gözden çıkarmanız gerek.

Bunun yerine motorlar için 10 kw lık trifaze jeneratör alırsınız, LPG sistem yaparsınız.

Odaların aydınlatması, buzdolabı ve uydu anten+tv için 6 adet 210 ah deep scale akü 8 adet 140 watt solar panel yeterli, 3,000 watt lık bir inverter ideal. 3 kw lık sistemle 1500 watt lık hilti kırıcı delici, eletrikli odun kesme testere vs. çalıştırabilirsiniz. Çamaşır makinanızıda rahatlıkla kullanırsınız. Bu sistemin maliyeti 15 bin tl civarında, montaj ve nakliye hariç.

Ben şu anda 4x140 watt solar panel, 3 adet 210 ah deep scale akü, 1 adet oto şarj kesici, 3,000 watt inverter kullanıyorum. 7,500 tl harcadım problemsiz kullanıyorum. Sistemi tek başıma kendim kurdum.
Tek sorun günlük 4 saat tv+ uydu, 4 saat buzdolabı, laptop, müzik sistemi, 6-8 saat kadar 2x21 watt tasarruflu ampul, günlük 1 saat kadar 1500 watt hilti kırıcı delici matkap veya 1200 watt lık zincirli odun kesme testeresi kullanıyorum. haftada 2 gün çamaşır makinemi çalıştırıyorum.

Enerjimi idareli kullanıyorum, hava kapalı ve yağışlı geçecekse tv seyretmiyorum, elektrikli makina kullanmıyorum. Sadece lambalar, laptop ve müzik sistemi çalıştırıyorum. Bu şekilde idareli kullanırsam 5 gün hava kapalı olsa dahi elektriksiz kalmam.

1,1kw lık 74 metre/yükseklik dalgıç pompa kullanıyorum, bunun için 3,5 kw lık benzinli jeneratörü LPG li olarak kullanıyorum. Mevcut solar enerjimle bu motoru günlük 1 saat kullanabiliyorum, akşamları da 2 saat tv seyrediyorum.

Şimdi 7,500 tl daha bulursam solar enerji kapasitemi 2 katına çıkaracağım ve pek bir sıkıntım kalmayacak.

48volt dc motor sistemine cesaret edip giremiyorum şu an için, 2,000 dolar civarı motor, 16 adet 140 watt güneş paneli 15 bin tl para demek, işimi görmezse şu sıralar 15 bin tl yi heba edemem. 2013 de ekonomik durum iyi olursa dc motor denemesi yapabilirim.

İşin en iyi ve keyifli tarafı tedaş'tan gelip sayaç okumuyorlar, fatura yok. Elektriğe zam gelmiş felan, beni teğet geçti diye düşünüyorsunuz.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrulbaba Mesajı Göster
90 m. derinlikten su çekecek bir pompa

3-5 adet odanın aydınlatması

1 adet buzdolabı

1 adet tv ve uydu alıcısı

kalorifer devirdaimi

havuza çıkarılan suyun damlamaya yönlendirecek yüzey pompası

elektrikten hiç ama hiç anlamadığım için yukarıdaki saydıklarımın enerji sarfiyatını siz belirleyin lütfen.

hibrit sistem olabilir rüzgarım güneşim kadar bol değil lakin. bahar ve yaz ayları rüzgar için muhteşem zamanlar ancak kışın çok rüzgar yok burada...
Nedir malyet yardımcı olan var mı?

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön