View Single Post
Eski 24-11-2012, 20:56   #99
dere1974
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dolphin Mesajı Göster
merhaba dere1974 sorum size olacak yeni bir tarla satın aldım son bir yıldır çok fazlası ile ceviz ağacı dikmek yetiştirmek istiyordum ve istedigim 15 gün önce tarla alarak gerçekleşmeye yavaş yavaş başladı sonra tarlayı 7 li patlatma ile sürdürdüm daha sonra sert olan toprağı kepçe ile 90-100 cm e 90-100 cm ile açtırdım daha sonra çukurların 80-85 santimini doldurduk ve fidanın 4-5 cm altına gelecek şekilde 40-50 gr qemisoyl(nem tutucu) attık ve hemen fidanın 2 cm altınada 40 gr kadar 20.20 kök gübresi ve rüzgar istikametine göre fidanların aşısını güneye doğru baktırarak ektim ve hemen aynı gün ortalama 5 lt- 8 lt arasında fidanlara cansuyunu verdik bu dediklerim 18.11.2012 pazar günü hepsi birden oldu bitti yani kepçe kazdı ektik ve suladık ve sürüm işi bitikten 2-3 gün sonra 21.11.2012 tekrardan tarlayı 7 li patlatma çekrtirerek sürdürdüm bundan sonra ne yapmalıyım bu arada ceviz fidanları arası 8x4 olarak diktim tarla dikdötrgen olduğu için 4 karık 25 adet x 4 = 100 fidan diktim 81 chandler 9 pedro 3 şebin ve 8 frenguetto (tozlayıcı) ilk sorum bu çalışma nasıl olmuş ben analiz falan yaptırmadım sizin ilk kuralınız beni bu konuda etkiledi tekrar böyle bir fırsatım olsa kesinlikle analiz yaptırmayı isterdim ikinci sorum artık bundan sonra neler ne ilaçları hangi tarihlerde neler yapmalıyım sulama işinde biraz problem var ama tulumba yaptırıp damlama usulü ile düşünüyorum sizin bana tavsiyeleriniz nedir ve en çok merak ettigim abi bu ağaçlar bildigimiz yedigimiz balığı seviyormu bir duyuma göre ağaçların fidan köklerine balık attın mı gübre gibi inanılmaz ağaç verim veriyormuş bilginiz varmı?
Sayın Dolphin, Bahçeniz hayırlı uğurlu olsun. Bundan sonra biraz zor ama zevkli uğraşlar sizi bekliyor. Yeni dikilen fidanların ilk sulama tarihi çok önemli. Mayıs başından itibaren kesinlikle toprağı nemli tutmak gerekiyor. İlk sulama tarihini geciktirirseniz fidanlarınız ilk yıl iyi gelişmez ve tepe kesim zamanı geldiğinde yeterince boylanamaz. Yine bahar aylarında toprak sertleşmeden önce fidanların 20-30 cm kuzeyine herek dikmeniz lazım. (Herek için kabukları soyulmamış ağaç kullanmamalısınız. En iyi çözüm 2 metre boyunda 3X3cm kalınlığında bir uçları sivriltilmiş çam çıta kestirip dikmek.) Fidan boylandıkça fidanı hereğe bağlamak çok önemli. (fidana bağlantı için eski elbiselerden kumaş şeritler keserek kullanmak iyi oluyor fidan kabuğuna zarar gelmiyor. Bu arada fidana bağlantıyı arada kontrol ederek boğulmaları engellemeliyiz.) Ara sıra verilecek az miktarda azotlu gübreler ve sıvı humik asit faydalı oluyor. Balıkta ve kemikte fosfor olduğu için bitkiye faydası oabilir ama etkisi hemen başlamaz diye düşünüyorum.

dere1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön