View Single Post
Eski 21-11-2012, 15:05   #1
FKY100
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2012
FKY100 (Kocaeli)

Ben 1972 Doğumlu, kocaelide yaşayan çevre mühendisiyim. Forum sayfasına balkonda sebze yetiştirme merakıyla üye oldum. Sonra sizlerin yazışmalarını, bilgi ve ürettiklerinizin paylaşımlarını görünce heveslendim ve 3600 m2 bir tarlayı çocuklarıma organik birşeyler yetiştirme ümidiyle aldım.

Kocaelide yaşayan bir çevre mühendisi olarak risklerimizi bildiğim için bu kararı alma ihtiyacı hissettim. Hergün olmasa da en azından hafta sonları yüksek bir yerde ciğerlerimize temiz hava çekmek, sanayinin yoğun olmadığı bir bölgesinde organik daha doğrusu eski usullerle, kimyasal ilaçlar olmadan birşeyler yetiştirebilmekti amacımız.

Eşimle birlikte elimizden bu işler pek gelmese de zamanla birşeyler becerebilecek miyiz göreceğiz. Sizlerin her zaman bilgilendirmelerinize ve deneyimlerinize ihtiyacım olacağından bunu benden de esirgemeyeceğinizi düşünüyorum.

Bahçenin bulunduğu şehir : Kocaeli

Bahçenin büyüklüğü :3600 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :Hobi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Boş arazi

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 9 ay

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Konteyner

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Çocuklarıma organik birşeyler yetiştirebileceğim ve hafta sonları güzel vakit geçirebileceğimiz bir alan yaratmak...

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Elma, armut, erik, zeytin, badem, ayva, incir, asma çeşitleri, ceviz, ahududu, karadut, şeftali, ıhlamur, kızılcık , kuşburnu

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Yok

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Tohum almaya başladım.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : şebeke suyu

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Henüz bir şey yok. Damla sulama yapmayı planlıyoruz.

Toprak özellikleri : Tahlil yaptırmadık ama su tutan killi bir toprak

Kompost yapıyor musunuz? : Amatörce bahçenin bir köşesinde yapmaya başladım.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Henüz net bir hatam olmadı.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :

Bahçeniz organik mi? : Doğal yetiştirmeye çalışıyoruz.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Yanmış hayvan gübresi, bir miktarda güvercin gübresi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Köstebek var. Fare de olabilir.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Yağmurlama ve salma sulama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :Bahçeyi almak

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Evet ama bahçe için değil, hamilelik aşamasında oldum.

FKY100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön