View Single Post
Eski 17-11-2012, 14:33   #2188
RAULGONZ7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-11-2012
Arkadaşlar Forumdaki paylaşımlar okuyup gördükten sonra inanın çok ama çok mutlu oldum.Burdaki bilgi paylaşımlarını gördükten sonra insanları daha doğru şeyler yapma konusunda bilgilendirilmeleri beni ayrıca mutlu etti.Bende kendimce bildiğim kadarıyla sizlerle bişeyler paylaşmak istedim.Belki faydası olacaktır.Aşağı yukarı 5 yıldır köy tavukları yetiştiriyorum.5 yıllık süre zarfı içerisindeki bildikleriimden bi kaçını sizlerle paylaşmak istedim.Bilmiyorum araştırıp tespit yapan varmıdır.Dışarıdan alınmış köy tavuklarınızın kümesinize alışıpta yumurtlaması zaman alıyor.Ayrıca yumurtlamış olsada randımanlı yumurtalaması zaman alır.Yanlız kendinizin civcivden yetiştirdiği tavuklarınız ( bulada 8 ay ile 1 yaş arasındaki yeni yumurtaya başlayan Konya da bu şekilde deniyor ) o kümese civcivlikten itibaren daha adapte olduğu için sürekli ve çok verimli yumurtladığını takip ve tespit ederek gördüm.Tavukların kümesini benimsemesi çok ama çok önemlidir.2 yıl önce aldığım anaç tavuğum bu yıl verimli olarak yumurtlamaya başladı.Geçen yıldan itibaren büyüttüğüm buladalar ise yaz boyunca hiç kesintisiz (buna inanın )yumurtladılar.Tavukların yumurtlaması kesinlikle çok iyi bakımdan geçiyor.Tavuklar yumurtladıklarında çok enerji kaybettiklerinden dolayı o enerjiyi geri toplamak için iyi beslenmeleri gerekiyor.Tavukların hastalıktan dolayı ölmemesi için aşılama çok önemli.Ayrıca bunlara ilaveten aralıklarla sularına vitamin katmanızda onların daha sağlıklı kalmalarına yardımcı olacaktır.

İlaçlama ve vitamin vermeyle tavukların ölmemesi konusunda başarılı olduğumu sorarsanız en azından fazla zahiyat vermeyi engelliyor.Ben çok tavuk zahiyatı verdim ama vermemdeki en büyük sorun dışarıdan gösterişli,genç rengine aldandığım tavuklardan oldu.

Bunları yaşadıkça gözlemledikçe tecrübe sahibi olunuyor ama bu süre zarfı içerisindede çok tavuğum öldü.

Tabikide ölümler olacaktır.Hatta bizim köyde kapında malın varki ölüyor.Malın olmasa zaten ölmez derler.Doğru söz tabikide.Yanlız herşeyi bi tarafa bırakıp onlara verilen emek yetiştirip büyütüp yumurtlamalarını görmek,gurk olduklarını ve civciv büyütmelerini görmek mutlu ediyor ama öldüklerini görmek inanın insanın dünyasını başına yıkıyor.

Tavuklarım da öldü.3 günde 41 tavuğun hepsi kırıldı bitti gitti.Yumurta alamadığım dönemlerde oldu.Çok fazla yem yedirdiğim karşılığını alamadığımda oldu.Ama bu sevda bitmedi ölene kadarda galiba bitmeyecek.

Saygılarımla,

RAULGONZ7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön