View Single Post
Eski 07-11-2012, 12:48   #2758
ladikli
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Dün bereket tv yol boyu proğramında çorum oğuzlar da yetiştirilen oğuzlar77 cevizi anlatılıyordu..ilk defa bu çeşidi duyuyorum ve şaşırdım,nette biraz araştırdım çok verimli bir çeşide benziyor birkaç tane resim gördüm:altına, bunlar pedro değil mi diye yazdım,resimleri ekleyen kişi oğuzlar77 olduğunu yazmış.eğer doğruysa böyle verimli yerli çeşit varken yabancı çeşitler neden bu kadar şişiriliyor,bunlardan hiç bahsedilmiyor anlamıyorum..yanlış anlaşılmasın yabancı çeşitleri kötülemek için söylemiyorum ama,sanki hep yabancı çeşide yönlendirme yapılıyor..
büğün herkez cevizi toptan 7-10tlden sattığını söylüyor.oğuzlar77 ise 15-16tlden satılıyormuş ve türkiye ceviz borsası da oğuzlardaymış.iç kalitesi ve tadı da çok güzelmiş,ben her hafta pazardan 15 tlden ceviz alıyorum tadı tuzu yok.geçen hafta köy cevizi tatlı olur diye 6tlden aldım,çok küçük tam kurutamamışlar bide kırarken ceviz kıracağı kırıldı..kilosu 16 ya geldi yine)
biraz önce de tvdeki proğrama katılan arkadaşla görüştüm.oğuzlar77yi hiç duymadığımı söyleyince çok şaşırdı..cevizle ilgili çok farklı şeyler öğrendim..ceviz bahçesi kuracak arkadaşlar bence bu çeşitle de ilgilensin..iklimi uygun yerlere dikilebilecek en iyi çeşitlerden biri diye düşünüyorum..formda yetiştiren varsa da bilgilenmek isterim..
proğramda bu çeşitde budamaya gerek olmadığı(kuru dalların alınması ufak defek kesimler falan tabi olabilir)yılda 3-4 kez sulamanın yeterli olduğu,ilk yıldan itibaren meyve verdiği söylendi.
her gün farklı şeyler öğreniyorum,inşallah bahçemi de bu öğrendiklerimi uygulayarak kuracağım.

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön