View Single Post
Eski 31-10-2012, 21:19   #202
SoLuM
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2012
selam arkadaşlar affınıza sığınarak birşey söylemek istiyorum ben bu konuyu uzun zamandır takip ediyorum fakat tek okumadığım şey solucanlara öğütülmüş bitki artığı(öğütülmüş; yaprak,ağaç kabuğu,çürümeye yüz tutmuş elle ufalanan dallar, kurutulmuş rondoda çekilmiş ayrık kökü vb.) lifli,çabuk çürüyüp toprağa karışması kolay maddeler diye bildiğim! şeyler denemiyorsunuz.benim düşüncem sadece sizlerin sürekli denediğiniz ve solucanlara verdiğiniz malzemenin kanaatimce normalde tükettikleri maddelerin dışında şeyler olması.mesela çöplüklerimiz var (her şehirve her köyde) oralarda sizin kullandığınız malzemelerden bolca mevcut.gene affınıza sığınarak söylüyorum sizce bu alanlardan toplanan solucanla orman veya ağaç,gübre kenarlarından toplanan solucanların beslenmeye alışık oldukları şeyler sizce aynımıdır....? bence sizin bu atıkları öğütüp verdiğiniz solucanların sürekli evsel atık olan alanlardan toplanması bence daha uygun gibi geliyor.gübreden toplanan solucan gübreye,orman döküntüsü olan alandan toplanana orman artığı,çöplük gibi alanlardan toplanana ev atığı şeklinde,uygulama yapsak sizcenasıl olur. solucanlarımız sürekli hangi besinlerle yaşamaya alışıksa o besini uygulasak diye nacizane bir fikir oluştu kafamda saygılarla .Ben 250 adet cevizi olan bir arkadaşınızım solucan gübresine olan ilgim bu sayede oluştu.Solucanların şoka girme konusunda çok düşündüm ve bu konuda siz toplarken o an nerde ve neyle beslendikleri geldi aklıma. Bence denemeye değer diye düşünüyorum.bulundukları alanlerda olan besin alışkanlığını yavaş yavaş değiştirebiliriz gibi geldi (bizim evsel atıkları az miktardan çoğa doğru arttırarak) nacizane düşüncemi bi düşünün ve siz uygulamacılar olarak onlarla beraber mutlu mesut geçinin sanki size kızıyorlar

SoLuM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön