View Single Post
Eski 24-10-2012, 12:10   #793
bahtiyar02
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GÜLSEN_ Mesajı Göster
hoş geldiniz bahtiyar kardeşim ellerinize,emeğinize,yüreğinize sağlık.O yaşlı anacığının ellerinden öperim.Gözlerimiz sayfanızda kaldı yoktunuz epeydir,ama bak arkadaşların hepsi beklemedeymiş.İyiki daha fazla bekletmediniz. Bol hasatlar versin RABBİM.
Sevgili GÜLSEN_; Tüm iyi dilek ve temennileriniz için çok teşekkür ederim.Bende siz dostlarla olmak onur verici.
Geçen hafta tarlaya yine Sevgili Annemle ve Ailemle gidip susamları(Küncü)Toplayıp Bağ evinin damında kurutmaya bıraktık.Bu esnada bende bahçede bulunan damlama sulam sistemini ve diğer su hortumlarını toplayıp ambara aldım.Yavaş yavaş kış hazırlıklarına başladık.Bu hafta çok güzel yağmur yağdı. Yağışlardan sonra Tarla sürülüp buğday ekilecek,Bağ kış öncesi sürülecek ve ağaçların gövdeleri soğuklardan korunması için yanmış küçük baş gübre konacak. Havalar serinlediğinden deşti ürünler ve diğer sebzeler azda olsa ürün vermeye devam ediyor. İlk baharda şayet Adıyaman'da olursam çok işim var çok Yağmurdan önce Annemle kuruyan Susamları(Küncü) sirkeleyip sap samanından ayıkladık.Annem olmazsa ben ne yapardım bilemiyorum.Sağ olsun susamları kalbur ile havaladırıp eleyip ayıkladı. Resimleri ekliyeceğim. Yaklaşık 15 kğ ürün elde ettik. Bir kısmı halen yaş olduğundan üstü kapalı olarak damda bekliyor. Susamın en güzel yanı yetiştirilmesi ve hasadı kolay.Tamamen deşti olarak yetiştirildiğinden masrafsız. Ağaçların genel durumu çok iyi. Mayıs ayı başlangıcı Ekim ayı içerisinde halen Gojiy berry ürün vermeye devam ediyor. Fındıklar Koalin kili sayesinde Yaz mevsimini aşırı sıcaklardan etkilenmeden geçirdi. Bahçede tek problem Kızılcık ağaçlarım onlar aşırı sıcaklardan çok çabuk etkilendiler ölmediler hava serinleyince yeniden filizlendiler.Bahçemizde sebze olarak nedense tek yetiştiremediğim sebze türü bal kabağı ve diğer iri tür kabaklar. Çiçek açıyorlar bayağıda büyüyor ama ürün vermiyorLif kabağı,Susak yetişti. Sakız kabağını ilk kez deşti olarak ektik oturak bir yapı aldı azda olsa ürün verdi. Gelişmelerden haberdar edeceğim.
Saygılar.

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön