View Single Post
Eski 21-09-2012, 19:29   #111
sincom
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-09-2012
Nicea hocam çalışmalarınız çok güzel ayrıca burada aşama aşama anlatmanız ayrıca takdire şayan...Teşekürler...Benimde bir kaç sorum olacaktı eğer mümkünse cevaplarsanız sevinirim...

Ben manisanın salihli ilçesinde oturuyorum doğma büyme buralıyım. Gıda mühendisiyim ama nedense tarıma özellikle seraya çok fazla ilgim var.... burdaki seraları duymuşsunuzdur...Tabi bu seralar çok devasa kurulum maliyeti gerektiriyor...

Ben bi arkadaşımla beraber ticari amaçlı sera kurmak istiyorum..
Önce durumumuzu açıklayayım elimizde sermaye yok tarla yok bilgi yok
Ee arkadaş ne halt yemeye düşünüyosun bunu diyenler olur diye bile fikrimi açıklayamıyorum bazen.bu arada atladım çok zorlarsam 20 bine arabayı satarım bak o olur

Her neyse işin espirisini geçeyim bu durumda biz krediyle tarla kiralamayla bu işin altına girelim diyoruz kiralık sözleşmeye kredi veriliyor diye duyduk şuanda araştırma aşamasındayız tabi nasıl olur kimle görüşülür devlet yardım ediyo deniyor ama hibe mi kredimi bunlar ayrı bir soru....

Birde topraklımı topraksızmı , ısıtmalımı ısıtmasız mı , veya hepsini geçtim dizyn grubun miraclesimi bunada karar veremiyoruz....

Topraklı yapan bi arkadaşımız var 3 da serasıyla 9 yıldır kendi satar pazar pazar çok iyi para kazandığını söylüyor ama son 2 yıldır hastalıkların önüne geçemediğini söylüyor bize girmeyin bu işe girersenizde topraksız yapın diyor...Topraksızın maliyeti da. başına 80 bin civarı burlarda jeotermalde var ama çıkarmak çok maliyetli bize banka kredi verse topraksız yapsak 5 da. topraklıda yapsak 5 da. düşünüyoruz ama miracle olursa adamlar 10 da. altına kurmuyorlarmış.....ama kurulunca verim yüksekliği ve garantisi ve ürünü sizden alması çok güzel bi avantaj gibi gözüküyor ....Esas istediğim sistem miracle ama maliyetde yüksek banka verirmi zaten orası ayrı bi soru....
Bugün 3 yer dolaştım adam akıllı sorularıma tek cevap bulamadım bu işlerden anlıyan elimizden tutup bize şunu yap diyebilecek bi arkadaş, abi lazım ama onuda bulamıyoruz...

Yazımda çok uzun oldu onunda farkındayım ama benim kafamda en az bu yazı kadar karışık umarım siz **** bu işlerde yardımcı olabilecek bi kişi cevaplar...Kafanızı ağrıttıysam kusura bakmayın....
İyi çalışmalar.

Düzenleyen sincom : 21-09-2012 saat 22:22
sincom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön